Скринінг

Немає жодних затверджених клінічних настанов для скринінгу хронічного захворювання нирок у загальній популяції. Однак є рекомендації, що ґрунтуються на поглядах експертів, стосовно проведення скринінгу осіб із групи високого ризику, до якої належать пацієнти з цукровим діабетом та артеріальною гіпертензією віком молодше 50 років та у пацієнтів віком понад 50 років щодо проведення аналізу сечі та визначення рівня креатиніну в плазмі щороку. Також варто включати в програму скринінгу інші групи високого ризику, а саме людей із сімейним анамнезом ниркових захворювань.[34]

Пацієнтам із факторами ризику ХЗН, як-от цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, родичам осіб із ХЗН слід щороку визначати рівень креатиніну в плазмі та математично вираховувати ШКФ додатково до аналізу сечі на гематурію та/або протеїнурію.

Окрім того, потрібно коригувати фактори ризику, які лежать в основі патологічних станів, зокрема оптимізацію глікемічного контролю при цукровому діабеті й досягнення цільового артеріального тиску <140/90 мм. рт. ст. із використанням інгібіторів АПФ чи блокаторів ангіотензинових рецепторів. Варто розглядати варіант із нижчим цільовим артеріальним тиском у пацієнтів із протеїнурією >500 мг/добу.[35][36] Позаяк кількість даних щодо порівняння групи хворих із ХЗН із загальною популяцією недостатня, їм варто відмовитися від куріння, скинути зайву вагу, обмежити вживання солі та оптимізувати рівень ліпідів за допомогою прийому статинів. Обмеження споживання білка не рекомендовано до настання 4 або 5 стадії хвороби з метою стратегії контролю уремії задля відтермінування початку діалізної терапії. Сильне білкове обмеження може спричинити недоїдання та погіршити результати лікування. Прийом аспірину корисний для кардіопротекції в пацієнтів із ХЗН, однак підвищується ризик незначних кровотеч в порівнянні із загальною популяцією.

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності