Дослідження

Першочергові дослідження

Дослідження
Результат
Дослідження

Скринінговий тест для виявлення порушення ШКФ. Може бути помилково низьким у випадку малої м'язової маси, зокрема у старих або виснажених людей, або у пацієнтів із печінковою недостатністю.

Норма креатиніну в чоловіків від 70 до 120 мкмоль/л (0,8-1,4 мг/дл), а в жінок - від 50 до 97 мкмоль/л (0,6-1,1 м/дл). Проте існують значні відхилення через різницю у методах калібрування між лабораторіями, що призводить до різниці у визначенні креатиніну аж до 35 мкмоль/л (0,2мг/дл).

Результат

підвищений: >97 мкмоль/л (>1,1мг/дл) у чоловіків; >105 мкмоль/л (>1,2 мг/дл) у жінок

Дослідження
Результат
Дослідження

Скринінговий тест для визначення морфологічних маркерів ушкодження нирок, які виділяються із сечею.

Результат

гематурія та/або протеїнурія

Дослідження
Результат
Дослідження

Мікроальбумінурія є фактором ризику розвитку прогресування ХЗН та ішемічної хвороби серця, асоційованої з цукровим діабетом та артеріальною гіпертензією. Показано пацієнтам із діабетом та ХЗН, якщо немає ознак протеїнурії в загальному аналізі сечі.[31]

Результат

мікроальбумінурія (30-300 мг/добу)

Дослідження
Результат
Дослідження

Допомагає з діагностикою хронічного захворювання нирок при наявності атрофії нирок та виявлення обструкції з гідронефрозом або застоєм у сечовому міхурі.

Результат

зменшений розмір нирок; наявність обструкції/гідронефрозу; ниркових конкрементів

Дослідження
Результат
Дослідження

ШКФ, а також ступінь тяжкості і стадію ХЗН визначають більш точно за допомогою математичних рівнянь, зокрема рівняння Кокрофта-Голта, формули модифікації дієти в разі захворювань нирок (Modification of Diet in Renal Disease) або рівняння EPI за ХЗН.[32]

Більш точно, ніж один лише креатинін сироватки.

Доведено, що формули не є надійними у визначенні оцінювання у пацієнтів із ШКФ >59 мл/хв/1,73 м².[1][ Швидкість клубочкової фільтрації, виміряна за формулою дослідження IDMS-Traceable MDRD ][ Швидкість клубочкової фільтрації, виміряна за формулою CKD-EPI ]

Результат

<60 мл/хв/1,73 м²

Допоміжні дослідження

Дослідження
Результат
Дослідження

Допомагає для визначення патоморфологічного діагнозу хронічного захворювання нирок при гломерулярних нефротичних та нефритичних синдромах, а також у діабетиків з атиповою клінічною картиною, зокрема з швидко прогресуючою нирковою недостатністю. Також важлива у визначенні зв'язку патологічних ушкоджень із інфекцією (напр. гепатити B i C, сифіліс та стрептококовий фарингіт). Дає уявлення про варіанти лікування, які ґрунтуються на тяжкості перебігу або хронізації склерозу клубочків та інтерстицію.

Результат

варіюється в залежності від етіології

Дослідження
Результат
Дослідження

Неспецифічний тест, що здатний допомогти у виявленні кальцій-вмісних ниркових каменів, однак уратні та медикаментозні камені не видимі при звичайній рентгенографії.

Результат

може виявляти кальцій-вмісні ниркові камені

Дослідження
Результат
Дослідження

Спосіб візуалізації, що допомагає у визначенні наявності або відсутності ниркових каменів та підтверджує обструктивний компонент. Він також корисний при подальшому дослідженні кістозного або структурного ураження нирок. Внутрішньовенний контраст протипоказаний у пацієнтів високого ризику, зокрема у пацієнтів з хронічним захворюванням нирок із зниженням розрахункової ШКФ <60 мл/хв, оскільки це може спричинити гостре пошкодження нирок.

Результат

може виявити ниркові камені, новоутворення нирок або кісти

Дослідження
Результат
Дослідження

Метод візуалізації, який глибше характеризує новоутворення нирок, зокрема рак нирок.

МРТ з використанням гадолінію асоціюється із нефрогенним системним фіброзом у пацієнтів із захворюванням нирок. Пацієнтам із розрахунковою ШКФ (рШКФ) <30 мл/хв/1,73м² не рекомендують проводити дослідження з гадолінієм. Якщо потрібно, то показане проведення гемодіалізу для виведення гадолінію. Ризик виникнення нефрогенного системного фіброзу у пацієнтів із рШКФ 30-60 мл/хв/1,73 м² невизначений, тому досліджень на основі гадолінію слід уникати або використовувати з обережністю, поки не буде проведено подальше дослідження у цій популяції.[33]

Результат

може виявити новоутворення нирок

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності