Терміновий розгляд

Див. Диференційний діагноз для більшої інформації

Хоча причини болю у черевній порожнині у дітей часто є доброякісними (наприклад закреп), завжди існує ймовірність виникнення станів, що загрожують життю або життєздатності органів, та які потребують невідкладного втручання.

Невідкладні стани, пов'язані з ШКТ

Гострий апендицит, що призвів до перфорації

  • Нелікований гострий апендицит може прогресувати в ішемію, некроз, та, врешті-решт, перфорацію. Лікар може зіткнутися з низкою проявів. Пацієнти часто скаржаться на біль у черевній порожнині, що локалізується у правому нижньому квадранті (ПНК); у більш тяжких випадках біль може бути дифузним (наприклад, якщо масивна перфорація призвела до генералізованого перитоніту). Перфорацію слід розглядати за наявності у пацієнта тривалого прояву симптомів та/або підозри на апендицит з вираженими системними ознаками захворювання (наприклад, високою температурою >38,3 °C, >38,3 °C, тахікардією та анорексією). Докази A КТ органів черевної порожнини може бути доцільним для визначення поширеності запальної реакції, а також наявності будь - якого вмісту, що може бути скориговано шляхом встановлення черезшкірного дренажу. Апендектомію типово проводять за наявності перфоративного апендициту, хоча у деяких центрах також практикують консервативне лікування. Операцію можна проводити відкритим доступом або лапароскопічно. У дітей молодше 5 років слід розглянути направлення до педіатричного стаціонару або дитячого хірурга.[30]com.bmj.content.model.assessment.Caption@7151d366[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Некротизований апендиксЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@53685dd6[Figure caption and citation for the preceding image starts]: На КТ визначається копроліт (біла стрілка) поза просвітом апендиксу, що відповідає перфорації апендиксуЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@6463c5b1[Figure caption and citation for the preceding image starts]: На КТ спостерігається інтраабдомінальний абсцес, що відповідає перфорації апендиксуЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

Тонкокишкова непрохідність

  • Невідкладність втручання залежить від тяжкості клінічних проявів непрохідності. Нестрангуляційні види обструкції вражають петлю кишківника, що стає частково або повністю непрохідною, але має адекватне кровопостачання та не є некротизованою. Цей тип непрохідності зазвичай не пов'язаний з перитонітом, гарячкою або лейкоцитозом, але може бути пов'язаним із здуттям живота, нудотою та блюванням. Хоча хірургічне втручання і може бути необхідним, воно не є невідкладним. Однак тривала затримка може призвести до странгуляції. Странгуляційні види непрохідності зазвичай представлені повною непрохідністю, під час якої кровопостачання кишки припиняється в результаті набряку, закручення кишки або зрощень. В такому випадку зазвичай спостерігаються дифузний або локальний перитоніт, гарячка та лейкоцитоз. За відсутності лікування розвивається некроз та/або перфорація кишківника. Невідкладне хірургічне лікування є обов'язковим.

Інвагінація

  • Може призвести до венозної обструкції та набряку стінки кишківника, за відсутності лікування може призвести до некрозу кишківника, перфорації та зрідка смерті.[31][32] Лікування слід розпочинати паралельно з постановкою діагнозу. Метою є корекція гіповолемії та електролітних розладів та призначення антибіотиків, після чого проводять невідкладне вправлення. Вправлення можна проводити за допомогою клізми з контрастом (повітря або контрастна речовина) або хірургічного втручання.

Перекрут кишок

  • Мальротація з заворотом середньої кишки є невідкладним хірургічним станом, блювання жовчю у будь-якої дитини має наводити на думку стосовно даного стану, допоки не буде підтверджено інше. За наявності відповідного анамнезу та фізикального обстеження (блювання жовчю та утруднене годування, особливо у немовлят протягом першого місяця життя) немає необхідності у подальших діагностичних втручаннях та рекомендовано провести оперативну хірургічну ревізію. У неоднозначних випадках можливо провести контрастне дослідження верхнього відділу ШКТ або КТ органів черевної порожнини. Однак, це не повинно перешкоджати хірургічному втручанню, якщо клінічна підозра є високою.com.bmj.content.model.assessment.Caption@2e3e82f6[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Дослідження верхнього відділу ШКТ з контрастом виявляє незавершений поворот кишківника та заворот. Порушення формування нормальної анатомічної С-подібної петлі дванадцятипалої кишки. контраст не може пройти, це призводить до утворення характерного "пташиного дзьоба", що відповідає гострому завороту середньої кишкиЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

Защемлена грижа

  • особливо оперативно слід реагувати на защемлення пахової або пупкової грижі через небезпеку странгуляції кишки (порушення кровопостачання кишки з подальшою ішемією та гангреною кишки). Защемлення з чи без странгуляції виникає тоді, коли внутрішньочеревний вміст потрапляє у грижовий мішок, що виступає. Клінічно грижа являється невправною та болючою. Супутні симптоми можуть охоплювати нудоту, блювання та генералізований біль у черевній порожнині. У тяжких випадках можуть бути лихоманка, здуття живота й зміни шкіри. Якщо странгуляція очевидна, потрібно ургентно провести хірургічне втручання для резекції гангренозного сегменту кишки.com.bmj.content.model.assessment.Caption@518baeb4[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Дитина з випинанням у правій паховій ділянці, що відповідає защемленій паховій грижі Відсутність набряку та еритеми шкіри, що покриває утворення не виключає наявність странгуляції тонкого кишківникаЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

Некротизуючий ентероколіт

  • Найбільш поширений невідкладний стан у хірургії, що вражає новонароджених, зокрема недоношених, особливо з масою тіла менше 1500 г. Обов’язковим є раннє втручання для запобігання тяжким патологіям та смертності, що пов’язані з множинним пошкодженням органів. Ознаки та симптоми охоплюють харчову непереносимість, апное, летаргію, кров’янисті випорожнення, здуття живота, болючість, еритему черевної стінки та брадикардію. Лікування може бути консервативним або хірургічним та залежить від тяжкості клінічної картини. [ Cochrane Clinical Answers logo ]

Травма живота

  • Є третьою основною причиною смерті у педіатричних пацієнтів із травмою.[13] В загальному її класифікують на проникаючу або сліпу. Більшість випадків тупої травми печінки та селезінки лікують консервативно. Показання до невідкладного хірургічного втручання включають нестабільну гемодинаміку незважаючи на адекватну інфузійну терапію, наявність вільного газу у черевній порожнині, проникаючі ураження з пошкодженням очеревини та перитоніт.[13][33]

Невідкладні стани, пов'язані із сечостатевим трактом

Розрив позаматкової вагітності

  • Якщо він є недіагностованим або проводиться неправильне лікування, то розрив позаматкової вагітності може призвести до смерті матері через розрив у місці імплантації та внутрішньочеревний крововилив. Класичні прояви включають біль у нижніх відділах черевної порожнини, аменорею та вагінальну кровотечу. Вважається, що у пацієнток з позитивним тестом сечі на вагітність та відсутньою внутрішньоматковою вагітністю під час проведення трансвагінального УЗД наявна позаматкова вагітність, доки не буде підтверджено інше. Важливо не затримувати надання допомоги в очікуванні проведення УЗД. Швидке та предметне ультрасонографічне дослідження для оцінки наявності вільної рідини або крові може допомогти у випадку підозри на даний діагноз. У випадку розриву позаматкової вагітності проводиться ургентна лапароскопія із сальпінгектомією або сальпінгостомією.

Перекрут яєчника

  • Обертання або перекрут яєчника порушує приток артеріальної крові та венозний відтік, призводячи до ішемії, яка за відсутності надання допомоги може вплинути на життєздатність яєчника. Він проявляється гостро болем в нижніх відділах черевної порожнини, а також часто нудотою та блюванням. Симптоми можуть бути інтермітуючими та їх тяжкість коливається. Невідомо як довго яєчник може витримувати ішемію без розвитку стійкого пошкодження (вона може тривати до 72 годин або навіть довше), але слід провести остаточне оперативне втручання якомога скоріше.[34][35]com.bmj.content.model.assessment.Caption@401ccfbe[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Інтраопераційне фото новоутворення яєчника, що являється перекрутом яєчникаЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@3a28c441[Figure caption and citation for the preceding image starts]: КТ дівчинки з ознаками перекруту яєчника. Велике кістозне ураження порожнини малого тазу, що містить кальцифікації (біла стрілка), та відповідає тератомі або дермоїдній кісті.З колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

Перекрут яєчка

  • Має бути виключений у будь-якої дитини чоловічої статі з болем у черевній порожнині.[17][36] Перекрут яєчка та сім'яного канатика призводить до обструкції артеріального притоку та венозного дренажу яєчок. Як правило, він проявляється раптово болем у яєчках; однак, молодші хлопчики можуть скаржитися лише на чутливість в ділянці живота, нудоту та /або блювання. Результати фізикального обстеження, які наводять на думку про перекрут яєчка включають відсутність кремастерного рефлексу, дифузну чутливість яєчка, високе розташування яєчок та більш горизонтальне, аніж вертикальне положення яєчок. Швидке розпізнавання та невідкладне хірургічне втручання є необхідними для того, щоб запобігти втраті яєчка. Можна спробувати проведення ручної деторсії під час підготовки до хірургічного втручання. Діагностичні дослідження не повинні перешкоджати оперативному втручанню. com.bmj.content.model.assessment.Caption@60dbd8c0[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Хлопчик з болем у правому яєчку. Яєчко набрякле, чутливе та еритематозне в результаті перекруту гідатиди яєчка. Клінічні ознаки та симптоми нагадують прояви перекруту яєчкаЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@6c293461[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Хлопчик з набряком, чутливістю та почервонінням лівого яєчка. Яєчко є втягнутим, що свідчить про перекрут яєчкаЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@4aee7765[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Перекрут гідатиди яєчка, що призвів до гострого інфарктуЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності