Етіологія

Диференційний діагноз болю в черевній порожнині у дітей є широким та охоплює майже всі системи органів. До того ж, у дітей може бути особливо складно відрізнити гострий біль у черевній порожнині від хронічного . Хоча найбільш поширені етіології не є безпосередньо смертельно загрозливими, можливість визначити невідкладну патологію залишається першочерговою. Детальний анамнез та фізикальне обстеження є необхідними для звуження диференційного діагнозу, так само як і розуміння найбільш поширених захворювань, що вражають відповідну вікову групу дітей.

Шлунково-кишкові

Джерело похідне з шлунково-кишкового тракту є найбільш поширеною етіологією, що охоплює інфекційні, вроджені та механічні причини.

Закреп

 • Закреп в дитячому віці, як правило, характеризується нечастим випорожненням кишок, об'ємними випорожненнями та утрудненою або болючою дефекацією.

 • Симптоми зазвичай є результатом збідненого надходження поживних речовин з низьким вмістом волокон та занадто низького споживання води, що призводить до високого рівня реабсорбції води у товстому кишківнику та ущільнення калу. Додаткові фактор ризику включають спадкову схильність, інфекцію, стрес, ожиріння, низьку масу тіла під час народження, церебральний параліч, розщелину хребта та затримку розвитку. Закреп починається гостро, але може прогресувати у каловий завал та хронічний закреп.

 • Він може розвинутися під час 3 стадій дитячого віку: відлучення (діти молодшого віку), привчання дитини до горщика (переддошкільний вік), відвідування школи (старші діти).

Апендицит

 • Розвивається тоді, коли просвіт апендикса заблокований калом, барієвою суспензією, їжею або паразитами.

 • Може виникнути у представників всіх вікових груп, але рідко у дітей молодшого віку.

 • За відсутності лікування гострий апендицит прогресує в ішемію, некроз та, врешті-решт, перфорацію. Загальна частота перфорацій коливається в межах 15,5–47%.[1]com.bmj.content.model.assessment.Caption@1c6966a6[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Некротизований апендиксЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@98610de[Figure caption and citation for the preceding image starts]: На КТ визначається копроліт (біла стрілка) поза просвітом апендиксу, що відповідає перфорації апендиксуЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

Гастроентерит, викликаний

 • Може виникнути через гостру або хронічну вірусну (особливо ротавірусну), бактеріальну або паразитарну шлунково-кишкову інфекцію.

 • Еозинофільний гастроентерит, який визначають як стан еозинофільного запалення, що вражає шлунково-кишковий тракт, без відомої причини для еозинофілії, може призвести до вираженого болю у черевній порожнині.[2]

 • Гемолітико-уремічний синдром, що характеризується мікроангіопатичною гемолітичною анемією, тробоцитопенією і нефропатією, може бути ускладненням гастроентериту, спричиненим продукуванням веротоксину бактерією Escherichia coli. Біль у черевній порожнині є поширеним симптомом.[3]

Інвагінація

 • Виникає тоді, коли проксимальний сегмент кишківника вклинюється в просвіт наступного дистального сегменту.com.bmj.content.model.assessment.Caption@533ab6b9[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Інвагінація: защемлення кровоносних судин між шарами кишківника, що призводить до зниження кровопостачання, набряку, перекруту кишківника та гангрени. Зрештою, можуть настати сепсис, шок і смертьСтворено BMJ Knowledge Centre [Citation ends].

 • Найбільш часто спостерігається у дітей віком від 3 до 18 місяців; повідомляється по те, що вона є найбільш поширеною причиною кишкової непрохідності у немовлят та дітей віком від 3 місяців до 6 років та другою найбільш поширеною причиною "гострого живота" у цій віковій групі.[4]

 • У більшості випадків інвагінація виникає в ілеоцекальній ділянці.

 • У немовлят молодше 2 років епізоди інвагінації найбільш вірогідно спричинені мезентеріальною лімфаденопатією на фоні супутнього захворювання (наприклад вірусного гастроентериту). У старших дітей мезентеріальна лімфаденопатія також є найбільш вірогідною причиною, але слід розглянути іншу етіологію (наприклад кишкові лімфоми, дивертикул Меккеля). Отже, дітей старше 6 років з єюно-єюнальною або ілео-ілеальною інвагінацією слід мати на увазі злоякісну природу головки інвагінату.

 • Ілео-ілеальна інвагінація також може свідчити про пурпуру Геноха-Шенлейна (ПГШ). ПГШ є васкулітом, що вражає вени малого діаметру та в основному виникає у дітей молодше 11 років.

Дивертикул Меккеля

 • Пальцеподібний виступ, розташований у дистальних відділах клубової кишки, що відходить від вільного краю кишки; звичайно на відстані 40-60 см від ілеоцекального клапану, довжиною від 1 до 10 см та шириною 2 см. com.bmj.content.model.assessment.Caption@339c8b7[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Інтраопераційне фото дивертикулу МеккеляЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

 • Більшість з наявних пацієнтів з такими симптомами - діти до 2 років.

 • Орієнтовна поширеність становить від 2 до 3%.[5]

 • Кишкова непрохідність є загальновідомим ускладненням та може спостерігатися приблизно у 40% пацієнтів з дивертикулом Меккеля, що мають симптоми (згідно до деяких описів).[6]

Мезаденіт

 • Це запалення мезентеріальних лімфовузлів. Процес може бути гострим або хронічним. Його часто помилково плутають з іншими діагнозами, такими як апендицит; майже у 20% пацієнтів, що перенесли негативну апендектомію, було виявлено неспецифічний мезаденіт.[7]

Хвороба Гіршпрунга

 • Найбільш часто діагностується протягом першого року життя, але може проявлятися пізніше в дитинстві; дещо частіше спостерігається у осіб чоловічої статі.

 • Вроджений стан, що характеризується частковою або повною непрохідністю кишківника, що пов'язана з відсутністю інтрамуральних гангліоцитів. Через агангліоз просвіт тонічно скорочується, що призводить до функціональної непрохідності. Агангліозна частина товстого кишківника завжди знаходиться дистально, але довжина сегменту варіює. com.bmj.content.model.assessment.Caption@5432c220[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Рентгенографія черевної порожнини новонародженого з патологічним типом випорожнення та закрепом. Розширення поперечної та низхідної ободової кишки свідчить про хворобу ГіршпрунгаЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

 • Може бути пов'язаним з синдромом Дауна та множинною ендокринною неоплазією ІІА типу.

Тонкокишкова непрохідність

 • Непрохідність тонкого або товстого кишківника може мати різну етіологію та виникати у будь-якому віці. Біль у черевній порожнині може не виникати доки непрохідність не прогресуватиме до появи надмірного здуття живота або ішемії кишківника. Кишкова непрохідність може бути схожою на ілеус, що зазвичай не потребує хірургічного втручання.

 • Етіологічні чинники кишкової непрохідності можуть бути вродженими або набутими. Вроджені причини включають атрезії або стеноз, які проявляються протягом періоду новонародженості.

  • Атрезія або стеноз дванадцятипалої кишки можуть спричинити повну або часткову непрохідність дванадцятипалої кишки в результаті порушення реканалізації під час розвитку. Це призводить або до стенозу з неповною обструкцією просвіту дванадцятипалої кишки (що дозволяє проходити певній, але не всій, кількості газу та рідини) або до атрезії, коли дванадцятипала кишка закінчується сліпо, що призводить до справжньої повної непрохідності.

  • Єюно-ілеальна атрезія або стеноз являють собою повну або часткову непрохідність будь-якої частини тонкої або клубової кишки. Хоча це точно невідомо, вважається, що вона є результатом судинного розладу під час періоду розвитку. У випадку стенозу порожньої кишки безперервність просвіту кишківника може зберігатися із звуженням просвіту та потовщенням м'язового шару. Існує 4 типи атрезії кишківника та всі вони призводять до повної непрохідності через те, що просвіт закінчується сліпо.

  • Атрезія товстого кишківника являє собою вкрай рідкісну повну непрохідність будь-якої частини товстого кишківника, хоча зазвичай вона виникає в ділянці селезінкового кута. Подібно до єюно-ілеальної атрезії, вважається, що вона виникає в результаті судинної події.com.bmj.content.model.assessment.Caption@6d8b2898[Figure caption and citation for the preceding image starts]: На рентгенографії органів черевної порожнини спостерігаються два газових міхура, що відповідає атрезії дванадцятипалої кишкиЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

 • Набуті причини кишкової непрохідності включають спайки тонкого кишківника, защемлені грижі або пухлини. Вони можуть виникнути у будь-якому віці. Пухлини можуть знаходитися в просвіті або позакишково. Грижі можуть бути внутрішніми або зовнішніми та вродженими або набутими. Попереднє хірургічне втручання на органах черевної порожнини або запалення в анамнезі (таке як некротизуючий ентероколіт мають навести на думку стосовно спайкової непрохідності тонкого кишківника.com.bmj.content.model.assessment.Caption@6b82c4ee[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Дитина з випинанням у правій паховій ділянці, що відповідає защемленій паховій грижі Відсутність набряку та еритеми шкіри, що покриває утворення не виключає наявність странгуляції тонкого кишківникаЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

 • Кісти сальника, хоча і зрідка, але можуть проявлятися кишковою непрохідністю; на УЗД їх можна сплутати з кістами яєчника.

 • Меконієвий ілеус є важливою причиною кишкової непрохідності протягом неонатального періоду; слід підозрювати наявність кістозного фіброзу в якості супутнього захворювання. Також можуть спостерігатися супутні патології підшлункової залози.

 • Дуплікаційні кісти найчастіше формуються в тонкому кишківнику; вони можуть ставати головкою інвагінату під час завороту кишок та інвагінації, а також спричиняти обструкцію. У випадку дуплікаційних кіст на фоні наявності ектопічної слизової шлунку, можуть виникнути виразкова хвороба, геморагії або перфорація .

 • У пацієнтів з кістозним фіброзом часткова кишкова непрохідність іноді може відноситися до синдрому дистальної інтестинальної обструкції (СДІО) або еквіваленту меконієвого ілеусу. Ця категорія не є пов'язаною з меконієм. Це стосується дистальної обструкції тонкого кишківника, що спричинена ущільненим вмістом кишківника; таке типово виникає у підлітків та дорослих хворих на кістозний фіброз.

Перекрут кишок

 • Може виникнути у будь-якій віковій групі, але найбільш поширеним є у дітей молодше 1 року; у 60% дітей проявляється у віці молодше 1 місяця.[8][9] Найбільш поширеним типом є заворот середньої кишки. Також може виникнути заворот сигмовидної кишки.

 • Незавершений поворот кишківника є терміном, який охоплював цілий спектр анатомічних співвідношень в результаті незавершеного повороту кишківника під час ембріонального розвитку. Заворот всього тонкого кишківника та частини товстого кишківника є можливим лише за наявності мальротації.

 • У випадку мальротації найбільш суттєвими патологічними особливостями є відсутність фіксації кишківника у заочеревинному просторі та вузька основа брижі середньої кишки, що створює схильність у пацієнтів до завороту середньої кишки, який виникає тоді, коли дванадцятипала кишка або товста кишка обертаються навколо основи брижі.

Некротизуючий ентероколіт

 • Захворювання вражає в основному недоношених новонароджених, особливо тих, що важать менше 1500г. Патогенез є мультифакторіальним та не зовсім зрозумілим, хоча роль можуть відігравати ішемія, реперфузійне пошкодження та збудники інфекцій.

Пептична виразка

 • Виразки шлунку та стравоходу не є поширеними у педіатричній популяції (5/2500 госпіталізацій).[10] Коли вони виникають їх класифікують як первинні або вторинні пептичні виразки

 • Первинні виразки виникають за відсутності провокуючих факторів та найчастіше розміщені у дванадцятипалій кишці або пілоричному каналі. Найчастіше вони проявляються у старших дітей та підлітків з позитивним сімейним анамнезом. Зрідка первинні виразки можуть виникати протягом перших місяців життя і проявлятися кровотечею та можливою перфорацією. Більшість розміщені у шлунку. Первинні виразки можуть бути зумовлені Helicobacter pylori.

 • Вторинні виразки зазвичай пов'язані зі стресом, опіками, травмою, інфекцією, гіпоксією в неонатальному періоді, хронічним захворюванням та прийомом ульцерогенних препаратів або способом життя (наприклад НПЗЛЗ, кортикостероїди, куріння, вживання кофеїну, нікотину або алкоголю). Важливо лікувати стан, що може сприяти виникненню захворювання. Загострення та ремісії можуть тривати від кількох тижнів до місяців.

Запальне захворювання кишківника

 • Ця категорія включає виразковий коліт (ВК) та хворобу Крона (ХК).

 • ВК вражає пряму кишку та поширюється проксимально, а також характеризується дифузним запаленням слизової оболонки товстого кишківника та перебігом з рецидивами та ремісіями. ВК рідко зустрічається у осіб молодше 10 років.

 • ХК може вражати будь-яку частину всього ШКТ від ротової порожнини до перианальної ділянки. На відміну від ВК, ХК характеризується сегментарними ураженнями. Трансмуральне запалення часто призводить до фіброзу, що спричиняє кишкову непрохідність. Запалення також може призводити до утворення свищових ходів, які проходять наскрізь та пенетрують серозну оболонку і таким чином спричиняють появу перфорацій та фістул. Пік маніфестації захворювання припадає на віковий проміжок між 15 та 40 роками.

Жовчокам'яна хвороба/холецистит

 • Термін жовчокам'яна хвороба описує наявність каменів у жовчному міхурі (зазвичай безсимптомних або знайдених випадково). Жовчна колька відповідає класичному опису інтермітуючого, рецидивного болю у правому верхньому квадранті (ПВК), що припиняється без втручання. Зазвичай це спричиняється інтермітуючою обструкцію протоку жовчного міхура внаслідок холелітіазу та скорочення розширеного жовчного міхура.com.bmj.content.model.assessment.Caption@2633c559[Figure caption and citation for the preceding image starts]: УЗД жовчного міхура виявляє наявність холелітіазу з характерним затіненнямЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@64d2307d[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Рентгенографія органів черевної порожнини із наявністю затемнень у ПВК, що відповідають каменям у жовчному міхуріЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

 • Холецистит відповідає запаленню жовчного міхура, яке спровоковане обструкцією виходу жовчі через проток жовчного міхура. Зазвичай симптоми не проходять спонтанно, а також спостерігаються специфічні ознаки під час проведення діагностичної візуалізації. Холецистит може бути акалькульозним (без каменів) або калькульозним (з наявністю каменів). Термін холедохолітіаз описує наявність жовчного каменя (каменів) у загальному жовчовивідному протоці.

 • Синдром Бадда-Кіарі (обструкція печінкових вен) може проявлятися дуже подібно до гострого холециститу з болем у ПВК, але коли він виникає, то в загальному є пов'язаним зі станом гіперкоагуляції, пролонгованим повним парентеральним харчуванням, пухлиною, інфекцією (наприклад туберкульозом, аспергільозом, філяріозом та ехінококозом) або іншими механічними причинами. Отже його важливо мати на увазі як рідкісну причину болю у ПВК за наявності відповідного клінічного сценарію.

Вірусний гепатит

 • Вірусні гепатити включають A, B, C, D, та E.

 • Вірус гепатиту А залишається важливим етіологічним чинником розвитку гострого вірусного гепатиту та жовтяниці, особливо у країнах, що розвиваються, мандрівників до цих країн та під час спорадичних харчових спалахів у країнах Америки.

 • Вірус гепатиту В (ВГВ) часто спричиняє гострий гепатит і є найбільш поширеною причиною хронічного гепатиту у країнах Африки та Далекого Сходу.

 • Вірус гепатиту С (ВГС) є основною причиною хронічного вірусного гепатиту у Західному Світі.

 • Вірус гепатиту D є дефектним вірусом, який потребує наявності вірусу гепатиту В для того, щоб спричинити захворювання з клінічними проявами.

 • Вірус гепатиту Е є основною причиною смертності у країнах, що розвиваються, особливо серед вагітних жінок.

Дискінезія жовчовивідних шляхів

 • Характеризується симптомами жовчної кольки (інтермітуючий, рецидивний біль у правому верхньому квадранті (ПВК), що припиняється без втручання) за відсутності підтвердження наявності каменів у жовчному міхурі; діагноз слід розглядати у осіб з симптомами, що наводять на думку про жовчну кольку, але з негативними даними лабораторних досліджень та УЗД під час проведення обстеження на предмет симптоматичного холелітіазу.

 • Спричинена аномальним або порушеним скороченням жовчного міхура, що призводить до жовчної кольки. Пацієнти часто проходять всебічне обстеження до того, як їм буде встановлено цей діагноз; зростання виявлення та дослідження стосовно цього захворювання призвело до більш частої постановки діагнозу у дітей.

Гострий панкреатит

 • Означає запалення підшлункової залози; не обов'язково означає наявність інфекції.

 • Надмірне споживання алкоголю та каміння в жовчному міхурі є найбільш частими причинами панкреатиту у дорослих; дані причини відносно менше поширені серед дітей, хоча і можуть бути наявними. Існують численні інші причини панкреатиту у дітей, які можна класифікувати наступним чином:

  Обструктивні причини:

  • Кіста загального жовчного протоку, що спричиняє аномальний дренаж панкреатичного секрету та жовчі; розділена підшлункова залоза (вроджена)

  • Каміння в жовчному міхурі

  • Стриктури

  • Паразити (Ascaris lumbricoides)

  • Пухлини (внутрішні або зовнішні).

  Необструктивні причини:

  • Травма (тупа або проникаюча)

  • Спричинений лікарськими засобами( наприклад кортикостероїдами, адренокортикотропним гормоном, азатіоприном, аспарагіназою, тетрацикліном, хлортіазидом, вальпроєвою кислотою)

  • Спадковий панкреатит

  • Термінальна стадія захворювання нирок

  • Метаболічні розлади (наприклад аміноацидурія, гіперліпопротеїнемія 1 та 5 типів, гіперкальціємія, порфірія).

  Запальні причини:

  • Паротит

  • ВК

  • Інфекційний мононуклеоз

  • Кістозний фіброз (муковісцидоз)

  • Отрута скорпіона

  • Колагенози

  • Вузликовий поліартеріїт

  • Системна червона вовчанка

  • Ідіопатичний.com.bmj.content.model.assessment.Caption@50a91b97[Figure caption and citation for the preceding image starts]: КТ дівчинки підліткового віку з болем у мезогастральній ділянці в результаті біліарного панкреатиту. Значне накопичення рідини в ділянці ложа підшлункової залози (біла стрілка) та відсутність контрастування підшлункової залози свідчить про колікваційний некроз підшлункової залозиЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

 • Панкреатит у дитячому віці є рідкісним, але зростання популяції дітей з наявністю каміння в жовчному міхурі вірогідно призведе до зростання його частоти у майбутньому.

Інфаркт та кісти селезінки

 • Кісти класифікують на первинні та вторинні (набуті). Первинні кісти є зазвичай вродженими та мають справжню епітеліальну вистилку. Вісімдесят відсотків кіст селезінки є псевдокістами, що пов'язані з інфекцією, інфарктом або травмою.[11] Більшість кіст є випадковим діагнозом, хоча деякі пацієнти скаржаться на тупий біль у черевній порожнині зліва. У педіатричних пацієнтів найбільш поширеними новоутвореннями селезінки є вроджені та/або набуті кісти.[12]com.bmj.content.model.assessment.Caption@2d7110d8[Figure caption and citation for the preceding image starts]: КТ, що демонструє кісти селезінки, наповнені рідиноюЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@15501122[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Інтраопераційне фото великої кісти селезінкиЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

 • Інфаркт селезінки виникає за наявності оклюзії кровоносних судин селезінки. Він може вражати цілий орган або лише частку селезінки, в залежності від кровоносних судин, що уражені. Частоту інфаркту селезінки оцінити важко.

Травма живота

 • Є третьою основною причиною смерті у педіатричних пацієнтів із травмою.[13] В загальному її класифікують на проникаючу або тупу. Слід завжди розглядати наявність прихованої тупої травми живота за умов нечіткого або суперечливого анамнезу. Також у цієї групи пацієнтів важливо розглядати можливість насилля на дітьми/навмисної травми (наприклад удару в живіт). Печінка, селезінка та нирки є органами черевної порожнини, що найбільш часто ушкоджуються під час тупої травми. Більшість випадків тупої травми печінки та селезінки лікують консервативно.

 • Важливо виключити пошкодження дванадцятипалої кишки та/або підшлункової залози внаслідок ушкодження кермом велосипеду та/або безпосередніх ударів в живіт. Пошкодження порожнистих органів (наприклад шлунку та кишківника) є більш поширеними у випадку проникаючої травми.

Сечостатевий

Iнфекція сечових шляхів (ІСШ)

 • Інфекція може виникнути у будь-якій ділянці сечових шляхів, включаючи уретру, сечовий міхур, сечоводи та нирки. Діагностика та лікування є найголовнішими для профілактики ймовірних довготривалих ускладнень, що включають фіброз нирок або сечових шляхів та гіпертензію.

 • Оцінка справжньої поширеності ІСШ залежить від частоти постановки діагнозу та досліджень. Щонайменше 8% дівчат та 2% хлопчиків матимуть ІСШ досягнувши віку 7 років.[14][15]

 • Бактеріальні інфекції є найбільш частою причиною, особливо інфекція Escherichia coli.

Первинна дисменорея

 • Дисменорея або болючі менструації є найбільш частим станом у гінекології, що спостерігається у жінок репродуктивного віку.[16]

 • Первинна дисменорея характеризується менструальним болем за відсутності патології тазових органів.

Сечокам’яна хвороба

 • Означає наявність каменів, що можуть знаходитися у будь-якій ділянці сечостатевого тракту; найчастіше камені виявляють у нирках, потім у сечовому міхурі та сечоводах.

 • Більшість пацієнтів мають провокуючий фактор, такий як сімейний анамнез нефролітіазу, дієту з високим ризиком (наприклад підвищене споживання оксалатів), хронічні захворювання (наприклад нирковоканальцевий ацидоз) та багато інших.

 • Камені менше 5 мм в діаметрі зазвичай виходять спонтанно.

Перекрут яєчка

 • Вважається невідкладним станом в урології, спричинений перекрутом яєчка навколо сім'яного канатика, що призводить до стискання кровоносних судин та ішемії, залежної від часу, та/або некрозу тканин яєчка.[17]com.bmj.content.model.assessment.Caption@60f48a2d[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Хлопчик з болем у правому яєчку. Яєчко набрякле, чутливе та еритематозне в результаті перекруту гідатиди яєчка. Клінічні ознаки та симптоми нагадують прояви перекруту яєчкаЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@78195007[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Хлопчик з набряком, чутливістю та почервонінням лівого яєчка. Яєчко є втягнутим, що свідчить про перекрут яєчкаЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@5dcb680c[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Перекрут гідатиди яєчка, що призвів до гострого інфарктуЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

 • Має бімодальний розподіл з екстравагінальним перекрутом, що вражає новонароджених у перинатальному періоді та інтравагінальним перекрутом, що вражає чоловіків будь-якого віку, але найчастіше підлітків.[17]

Розрив кісти яєчника

 • Розрив кісти яєчника є рідкісним та може виникати сумісно з перекрутом яєчника.

 • Симптоми зазвичай виникають перед очікуваною овуляцією та можуть нагадувати симптоми розриву під час позаматкової вагітності. Біль виникає внаслідок локального перитоніту на фоні крововиливу.[18][19][20]

Перекрут яєчника

 • Хоча він може спостерігатися у жінок будь-якого віку, найчастіше він виникає у ранньому репродуктивному віці.

 • У дітей перекрут яєчника часто пов'язаний з наявністю пухлини яєчника, найчастіше тератомою.

 • Обертання або перекрут яєчника порушує приток артеріальної крові та венозний відтік, призводячи до ішемії, яка за відсутності невідкладно наданої допомоги може вплинути на життєздатність яєчника. com.bmj.content.model.assessment.Caption@4807ab96[Figure caption and citation for the preceding image starts]: Інтраопераційне фото новоутворення яєчника, що являється перекрутом яєчникаЗ колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].com.bmj.content.model.assessment.Caption@c66f559[Figure caption and citation for the preceding image starts]: КТ дівчинки з ознаками перекруту яєчника. Велике кістозне ураження порожнини малого тазу, що містить кальцифікації (біла стрілка), та відповідає тератомі або дермоїдній кісті.З колекції доктора KuoJen Tsao; використано з дозволу автора [Citation ends].

Запальні захворювання органів малого тазу (ЗЗОМТ)

 • Представляє спектр інфекцій верхніх статевих шляхів, що охоплює будь-яке поєднання ендометриту, сальпінгіту, піосальпінгсу, тубооваріального абсцесу й тазового перитоніту; що зазвичай спричинені Neisseria gonorrhoeae чи Chlamydia trachomatis та, рідше, представниками нормальної вагінальної флори, зокрема стрептококами, анаеробами та грамнегативними кишковими паличками.

 • Підлітки мають вищий ризик розвитку ЗЗОМТ в порівнянні із старшими жінками.[21] Захворювання, що передаються статевим шляхом є ключовим фактором ризику.

 • ЗЗОМТ у дітей молодшого віку мають спонукати до проведення обстеження на предмет можливого статевого насилля, оскільки ЗЗОМТ вкрай рідко виникають за відсутності статевої активності.

Ускладнення під час вагітності

 • Викидень та ектопічну вагітність слід розглядати у будь-якої жінки репродуктивного віку з болем у нижніх відділах черевної порожнини, аменореєю та вагінальною кровотечею.

 • Викидень визначають як мимовільне спонтанне припинення вагітності до 22 повних тижнів.[22] Більшість спонтанних викиднів виникає у першому триместрі, менше 3% виникає у другому триместрі.[23] Етіологію можна розділити на фактори з боку ембріона та/або материнські фактори, хоча найбільш вірогідно вона є мультифакторіальною.

 • Ектопічну вагітність визначають як імплантацію та дозрівання заплідненої яйцеклітини поза порожниною матки, з найбільш типовим розташуванням у фалопієвій трубі (97%), потім у яєчнику (3,2%) та у черевній порожнині (1,3%).[24] Перший статевий контакт у віці молодше 18 років пов'язаний з підвищеною частотою виникнення ектопічної вагітності.[25] Рівень смертності від ектопічної вагітності знизився, але досі залишається загрозливою.

Легеневий

Первинні респіраторні захворювання, такі як пневмонія або емпієма можуть проявлятися болем у черевній порожнині у групі педіатричних пацієнтів. Рецидивна пневмонія у дітей зазвичай є результатом особливої сприйнятливості, такої як розлади імунітету та функцій лейкоцитів, функцій війкового епітелію, анатомічних аномалій або специфічних генетичних розладів, таких як кістозний фіброз.[26]

Інший

Функціональний біль у черевній порожнині

 • Також називають неспецифічним абдомінальним болем; біль зазвичай хронічний або рецидивний. Функціональні розлади абдомінального болю класифікують згідно з Римськими критеріями IV, котрі описують функціональну диспепсію, синдром подразненого кишківника, абдомінальну мігрень і функціональні абдомінальні болі – іншого не зазначено.[27][28]

 • Типово вражає дітей у віці від 5 до 14 років.

 • Типовим є сімейний анамнез функціонального розладу (синдром подразненого кишечника, психічне захворювання, мігрень, тривожний стан).

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності