Алгоритм лікування
Будь ласка, зверніть увагу, що лікарські форми та дози можуть різнитися між назвами препаратів, формулярами лікарських засобів або місцевостями. Рекомендації щодо лікування є специфічними для груп пацієнтів: див. заяву про відмову від відповідальності
Безглютенова дієта – єдиний прийнятний варіант лікування целіакії. Дотримання її складне, а зміни в харчуванні можуть призвести до недостатності клітковини та інших поживних речовин, тому потрібно звернутися по консультацію до дієтолога.[67] Дієтичне консультування важливе, оскільки безглютеновий раціон пов’язаний із більшим споживанням калорій, простих вуглеводів та насичених жирів.[64] Хворі на целіакію мають ризик набору ваги чи ожиріння.[65]
Хоча безпечність вівса при целіакії є суперечливою, наявно достатньо доказів, що не забруднений пшеницею або ячменем овес безпечний для переважної більшості пацієнтів з целіакією.[71][72][73] На практиці вівса потрібно уникати, допоки пацієнт не досягне клінічної ремісії, потім овес, без домішок пшениці, можна поступово додавати в раціон.
Досліджується велика кількість препаратів, але, малоймовірно, що якийсь із них замінить безглютенову дієту. Скоріше за все, вони можуть бути використані з метою дозволити безладність у ситуаціях з низьким рівнем впливу глютену: наприклад, у харчових добавках.
Лікування рекомендується для ВСІХ пацієнтів у вибраній групі пацієнтів
Первинні варіанти
ергокальциферол: 1000-2000 одиниць перорально один раз на день
і
кальцію карбонат: 1000-1500 мг/добу перорально, розділивши прийом на 3-4 дози
БільшеАБО
Після встановлення діагнозу пацієнта потрібно перевірити на поширені дефіцити, в тому числі заліза та вітаміну D.
Всі пацієнти з целіакією повинні отримувати додатково препарати кальцію та вітаміну D. Залізо потрібно призначати лише особам із залізодефіцитом.
Приблизно через рік на безглютеновій дієті для оцінки щодо остеопенії та остеопорозу потрібно визначити мінеральну щільність кісток.
Дози є індивідуалізованими та залежать від віку та наявності недостатності або зниження мінеральної щільності.
рефрактерна целіакія
Лікування рекомендується для ВСІХ пацієнтів у вибраній групі пацієнтів
У осіб, які не відповідають на безглютенову дієту, найпоширенішою проблемою є продовження впливу глютену. Початковим кроком в оцінюванні має бути повторне визначення титру імуноглобуліну А до тканинної трансглутамінази та направлення до дієтолога із досвідом роботи з целіакією. Якщо доказів продовження прийому глютену немає, рекомендовано направлення до гастроентеролога з досвідом в оцінюванні резистентної целіакії.
Прогноз у пацієнтів може бути поганим. Вони повинні лікуватися в спеціалізованих центрах целіакії.
Глютеновий криз
Лікування рекомендується для ВСІХ пацієнтів у вибраній групі пацієнтів
Глютеновий криз є рідкісним явищем і проявляється гіповолемією, тяжкою водянистою діареєю, ацидозом, гіпокальціємією та гіпоальбумінемією. Пацієнти часто виснажені та мають дефіцит харчування внаслідок довготривалої целіакії, яку не лікували.
Лікування рекомендується для ДЕЯКИХ пацієнтів у вибраній групі пацієнтів
Первинні варіанти
будесонід: 9 мг перорально (резистентні до шлункового соку) один раз на день
АБО
преднізолон: 40-60 мг перорально один раз на день початково, потім повільне зниження дози
Вторинні варіанти
метилпреднізолону натрій сукцинат: консультація спеціаліста для підбору дози
Крім регідратації та корекції електролітних відхилень, пацієнтам з глютеновим кризом може бути корисним курс лікування системними глюкокортикостероїдами, поки не приносить ефекту безглютенова дієта.
Якщо пацієнт здатний приймати медикаменти перорально, то початково можна використати будесонід. Якщо це не ефективно, можна призначити преднізолон або еквівалентний системний кортикостероїд. Після того як пацієнт зможе самостійно, без внутрішньовенної підтримки, забезпечувати гідратацію і харчовий статус, дозу потрібно поступово знизити і відмінити.
Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності