Основні підходи

Єдиним прийнятним лікуванням целіакії є сувора пожиттєва безглютенова дієта.

Поради щодо дієти

Дієту не потрібно починати до встановлення остаточного діагнозу за допомогою виконання патогістологічного обстеження біоптату точного кишківника. Після встановлення діагнозу пацієнта потрібно направити до дієтолога для специфічного навчання щодо целіакії та безглютенової дієти. Дієтичне консультування важливо, оскільки безглютеновий раціон пов’язаний із меншим споживанням клітковини, а також із дефіцитом вітамінів і мікроелементів, і більшим споживанням калорій, простих вуглеводів та насичених жирів.[64] Хворі на целіакію мають ризик набору ваги чи ожиріння.[65]

Показано, що якість життя хворих на целіакію покращується в разі дотримання безглютенової дієти.[66] Однак було виявлено, що дотримання безглютенової дієти є складним і більшість пацієнтів допускає дієтичні відхилення.[67] Потрібно наголошувати на важливості дієти та оцінювати соціальну підтримку і заохочення всередині родини та з боку членів груп пропаганди целіакії.

Супровід

Після встановлення діагнозу пацієнтів потрібно перевіряти на поширені дефіцити, в тому числі заліза та вітаміну D. Всім пацієнтам з целіакією потрібно рекомендувати приймати додатково кальцій та вітамін D. Залізо потрібно призначати лише особам із залізодефіцитом. Приблизно через рік на безглютеновій дієті для оцінки щодо остеопенії та остеопорозу потрібно визначити мінеральну щільність кісток.

Неефективність лікування

У осіб, які не відповідають на безглютенову дієту, найпоширенішою проблемою є продовження впливу глютену. Початковим кроком в оцінюванні має бути повторне визначення титру імуноглобуліну А до тканинної трансглутамінази та направлення до дієтолога з досвідом роботи із целіакією. Якщо доказів продовження прийому глютену немає, рекомендовано направлення до гастроентеролога з досвідом в оцінюванні резистентної целіакії. Хоча вплив глютену є найпоширенішою причиною рефрактерної целіакії, багато інших станів можуть пояснити симптоми, зокрема синдром подразненого кишківника, інша харчова непереносимість, мікроскопічний коліт чи надмірний бактеріальний ріст у тонкому кишківнику.[68][69]

Рефрактерна целіакія визначається як збереження атрофії ворсинок незважаючи на строгу відмову від глютену та відсутність доказів іншої аномалії, включаючи очевидну лімфому. Вона присутня в <1% пацієнтів з целіакією та вважається спектром, що визначається клональністю Т-лімфоцитів і втратою нормальних інтраепітеліальних клітинних маркерів.[70] Зазвичай з рефрактерною целіакією пов'язують виразкову хворобу порожнистої кишки та ентеропатію асоційовану з Т-клітинною лімфомою. Прогноз для пацієнтів загалом поганий. Вони повинні лікуватися в спеціалізованих центрах целіакії.

Глютеновий криз

Глютеновий криз є рідкісним явищем і проявляється гіповолемією, тяжкою водянистою діареєю, ацидозом, гіпокальціємією та гіпоальбумінемією. Пацієнти часто виснажені та мають дефіцит харчування внаслідок довготривалої целіакії, яку не лікували. Крім регідратації та корекції електролітних відхилень, деяким таким пацієнтам може бути корисним курс лікування системними глюкокортикостероїдами, поки не приносить ефекту безглютенова дієта.

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності