Основні підходи

Спалахи грипу виникають, як правило, від грудня до березня у північній півкулі і між травнем і вереснем у південній. Поінформованість про активність захворювання у населеному пункті важлива під час оцінки ймовірності виникнення грипу у пацієнта. ЦКЗ публікує тижневі звіти про відстеження грипу для США, CDC: FluView: weekly influenza surveillance report external link opens in a new window і ВООЗ також відслідковує і звітує про кількість випадків зараження грипом.

Діагностика, зазвичай, відбувається на підставі клінічних проявів під час спалаху у населеному пункті. Пацієнти з високим ризиком виникнення ускладнень, зокрема, з хронічними захворюваннями легенів, серця або нирок в анамнезі, новонароджені і діти молодшого віку, особи похилого віку, потребують особливої уваги.[15] Аналіз на грип необхідний, якщо його результати вплинуть на вибір противірусної терапії, на рішення провести додаткові діагностичні обстеження, запровадити заходи контролю інфекції і відстеження поширення вірусу на рівні населеного пункту.[76]

Анамнез та огляд

Грип, як правило, має прояви гострого респіраторного захворювання під час зимового сезону. Після інкубаційного періоду, близько 2 днів, відбувається раптова маніфестація лихоманки, ознобу, головного болю і міалгії. Ці системні симптоми можуть бути пов'язані із симптомами верхніх і нижніх дихальних шляхів, аналогічних простуді, такими як кашель і біль у горлі.[77] Пік вірусовиділення грипу відбувається протягом 48 годин від моменту зараження, і, у випадках без ускладнень, проходить через 1 тиждень.[78] Грип, як правило, не викликає початкові симптоми з боку ШТК такі, як нудота і блювання, крім дитячих груп населення. Грип рідко викликає діарею, що може вказувати на вірусний гастроентерит, який, зазвичай, називають шлунковим грипом.

Під час зафіксованого спалаху грипу для будь-якої особи з гострим підвищенням температури і респіраторними симптомами слід врахувати можливість грипу, який, зазвичай, можна з високою точністю діагностувати за клінічними проявами. Утім, якщо особа перебувала у контакті з грипом або у середовищі, де грип поширюється швидко (наприклад, міжнародні подорожі, круїз на кораблі), слід розглянути можливість грипу незалежно від пори року.

Хоча грип не має чітких патогномонічних ознак, він уражає верхні і нижні дихальні шляхи і викликає системні симптоми. Підвищення температури, головний біль, міалгія і слабкість часто пов'язані з такими симптомами верхніх дихальних шляхів, як біль у горлі, і симптомами нижніх дихальних шляхів, як кашель.[79] Не у всіх пацієнтів з грипом спостерігаються ці симптоми, і у тих, в яких спостерігаються, не завжди мають грип. Загалом, до 85% пацієнтів з грипом будуть мати прояви клінічних симптомів грипу. Маніфестація інфекції грипу також залежить від віку пацієнта та анамнезу щеплень.[79][77]

За наявності незакономірних випадків грипу, може бути важко відрізнити клінічні прояви грипу від інфекцій, спричинених респіраторними вірусами. У такому разі, інфекція вірусу грипу може викликати лише незначну кількість таких випадків. Під час перегляду 497 випадків інфекції верхніх дихальних шляхів у пацієнтів похилого віку, які мешкають в позалікарняних умовах, під час зим 1992-1994 років, патоген був виявлений у 43% випадків. Найбільш поширеними патогенами були риновіруси (52%) і коронавіруси (26%); грип A або B викликав лише 10% випадків.[80]

Результати клінічних обстежень корисні, однак не підтверджують і не виключають діагнозу грип.[77] Огляд може виявити неспецифічні прояви, оскільки результати медичного огляду, зазвичай, нечисленні для грипу без ускладнень. У пацієнта може спостерігатись жар і рум'янець, гіперемія ротоглотки зі скаргами на сильний біль у горлі. Може бути присутня шийна лімфаденопатія середнього ступеня тяжкості, яка більш характерна для пацієнтів молодшого віку.

Лабораторні дослідження

Завдання лабораторних аналізів зменшити застосування антибіотиків і розглянути можливість застосування противірусної терапії. Діагностичні обстеження спільно з відстеженням вірусу також можуть виявити основні розповсюджені типи, підтипи і штами грипу.[76]

  • Слід розглянути можливість проведення аналізів амбулаторно для будь-якої особи з високим ризиком виникнення ускладнень грипу, і в яких захворювання супроводжується гострою лихоманкою (до 5 днів).

  • Амбулаторних пацієнтів з ослабленим імунітетом, осіб похилого віку, новонароджених і дітей з респіраторними захворюваннями з лихоманкою, незалежно від тривалості захворювання, в період спалаху необхідно перевірити на грип.

  • Пацієнтів стаціонару з підвищеною температурою або в яких температура підвищилась під час госпіталізації через респіраторну інфекцію необхідно перевірити на грип.

Діагностичні обстеження для виявлення грипу включають посів на культури вірусу, серологічний аналіз, швидкий тест на виявлення антигену, ПЛР і реакцію імунофлюоресценції.[76][81]

Для виділення вірусу рекомендовано брати зразки матеріалу з носоглотки. Вони більш ефективні ніж зразок мазка з горла. Доказовим аналізом є посів на культури вірусу, незважаючи на доступність швидкого діагностичного аналізу. Його часто застосовують у рамках початкових клінічних заходів, оскільки для отримання результатів необхідно 72 години. Радше, його застосовують для підтвердження результатів скринінгу і для цілей санітарно-епідеміологічного нагляду. Лише ізоляти культури можуть надати конкретну інформацію щодо розповсюдженого штаму і підтипів вірусів грипу. Ізоляти вірусу також можуть надати інформацію про появу антивірусної резистентності і розвитку нового підтипу грипу А, який може викликати пандемію.

В амбулаторних умовах слід провести аналіз мазка з носа, змивів або аспірату впродовж перших 4 днів з моменту захворювання. Швидкі тести на грип дають результати протягом 30 хвилин або швидше; посів на культури вірусу - від 3 до 10 днів. Точність швидких тестів для виявлення грипу становить 70%, специфічність - 90%.

Для стандартного серологічного аналізу на грип необхідно використовувати парні сироватки на стадії загострення і одужання. Він не рекомендований, у разі необхідності прийняти швидке клінічне рішення.

Під час спалахів грипу, необхідно провести аналіз зразків з дихальних шляхів, як методом швидких тестів, так і посів на культури вірусу. Виявлення культур вірусу важливе для встановлення підтипів грипу А і штамів грипу А і В, які спричинили захворювання, і для відстеження нових штамів, які повинні бути включені в вакцину проти грипу наступного року. Посів на культури вірусу також може допомогти виявити інші причини захворювання.

Пневмонію

Якщо у пацієнта є фонове хронічне захворювання або він належить до групи ризику, слід врахувати можливість появи вірусної або бактеріальної пневмонії. У цих пацієнтів будуть спостерігатись постійні симптоми, які тривають довше, ніж під час неускладненого грипу. Це може бути лихоманка, кашель і задишка. У разі загострення лихоманки і кашлю з гнійним мокротинням, найбільш ймовірна вторинна бактеріальна пневмонія. Рентгенографія грудної клітки підтверджує наявність інфільтратів.

Діагностика у дітей

Ознаки і симптоми ураження верхніх і/або нижніх дихальних шляхів є характерними, проте грип може мати більш різноманітні прояви у дітей, залежно від віку і попереднього контакту.

До типових симптомів неускладненої інфекції вірусу грипу часто входять різке підвищення температури, головний біль, міалгія і нездужання, спричинене проявами захворювання дихальних шляхів, такими, як кашель, біль у горлі і риніт.

Однак, дітям молодшого віку часто важко озвучити такі симптоми, як міалгія і головний біль. У них може бути вища температура, ніж у дорослих пацієнтів, гарячкові судоми, більше скарг на шлунково-кишкові розлади (наприклад, нудота, блювання, зниження апетиту).[2][82] Респіраторні симптоми під час маніфестації захворювання можуть проявлятись у дітей слабше, ніж у підлітків і дорослих.[2]

Клінічні прояви у дітей можуть включати підвищення температури, тахіпное, еритему кон'юнктиви, набряк носа і виділення, гіперемію ротоглотки і шийну лімфаденопатію.[83]

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності