Питання для обговорення з пацієнтами

  • Збалансоване харчування: в разі можливості дотримуватися здорового збалансованого харчування. Алкоголь слід вживати тільки в помірних кількостях. Слід щодня приймати полівітаміни, не перевищуючи рекомендованої добової норми. Слід також розглянути необхідність прийому вітаміну Д.

  • Спосіб життя: безпечний секс має вирішальне значення. Навіть в тих парах, де ВІЛ-інфекція є конкордатною, необхідно практикувати безпечний секс (з використанням презервативів), щоб запобігти суперінфекції з резистентною формою вірусу. Припинення куріння, зловживання алкоголем і наркотичними речовинами також є важливим для підтримки здорового способу життя. Особам, які вживають ін'єкційні наркотики, повинні бути надані необхідні рекомендації щодо заміни голок при їх використанні та можливості проведення опіоїд-залежної терапії.

  • Репродукція: пари потрібно проінформувати щодо можливих варіантів розмноження. Зазначений підхід буде варіювати залежно від конкордатності та лікування. Орієнтовний ризик передачі ВІЛ від чоловіка до жінки становить 8 на 10000 епізодів незахищеного вагінального сексу. Жодних випадків передачі ВІЛ не зафіксовано в дослідженнях серодискордантних пар, у яких інфікований партнер мав вірусологічну супресію антиретровірусною терапією (АРТ); однак РНК ВІЛ виявлено у спермі чоловіків, які приймають АРТ, в яких у крові рівні не виявляються. Чи несе це ризик передачі, невідомо.[126] Рекомендації на цьому етапі передбачають можливість розмноження і її реалізацію якомога безпечнішим шляхом, у цьому разі подібні наміри потрібно обов’язково обговорити зі спеціалістом ще до зачаття дитини, щоб забезпечити найкращі і найбільш безпечні сценарії розвитку ситуації як для обох партнерів, так і для потенційної дитини. Для серодискордантних пар Центри з контролю і профілактики захворювань США рекомендують внутрішньоматкове запліднення аутологічною спермою, якщо жінка ВІЛ-позитивна, або один з таких варіантів, якщо чоловік ВІЛ-позитивний: використовувати сперму від ВІЛ-негативного донора (найбезпечніша опція); використовувати АРТ для пригнічення інфекції у чоловіка і займатися сексом без презерватива в період овуляції, тоді як жінка використовує преконтактну профілактику; чи зібрати і «промити» сперму для видалення ВІЛ-інфікованих клітин в поєднанні з АРТ та преконтактною профілактикою.[127]

  • Анамнез життя: пацієнти, як правило, потребують розуміння того, чого варто очікувати. Інформація повинна бути заснована на тому, що відомо з анамнезу життя ВІЛ-інфікованого пацієнта, з обговоренням значення швидких і довгострокових факторів контролю та розумінням того, що більшість пацієнтів потрапляють в категорію людей з повільним прогресуванням патології. Встановлення взаємозв'язку між вірусною активністю і рівнем CD4 Т-лімфоцитів є дуже корисним графічним методом для пацієнтів, що допомагає краще зрозуміти взаємозв'язок між вірусною активністю і прогресуванням хвороби. Повідомлення повинно звучати не надто гостро і висвітлювати оптимістичну перспективу в епоху АРТ, пацієнтам також необхідно пояснити той факт, що ВІЛ на даний момент є хронічним і керованим інфекційним захворюванням. Коли прийде час, необхідно розглянути питання щодо потреби дотримання програми лікування з кінцевою метою утримання параметрів чутливості до препаратів. Деякі пацієнти вважають, що ВІЛ є не найгіршим варіантом в порівнянні з іншими хронічними захворюваннями, які потребують регулярного моніторингу (наприклад, діабетом або астмою).

  • Розголошення: слід обговорити, що протягом усього життя догляд та лікування потребує участі та підтримки з боку інших людей. Слід дізнатись, ким є ці люди, і як вони можуть бути залучені у процес лікування, так щоб це сприяло його ефективній перспективі. Іноді пацієнти цінують допомогу, надану їм у вигляді інформування інших людей про їх статус, особливо сексуальних партнерів. Посередник в цій ситуації може швидко вирішити будь-які проблеми та спростувати побоювання сексуального партнера, а також посприяти подальшому розвитку подібних контактів.

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності