Первинна профілактика

Основним методом стримування ВППГ штаму H5N1 у суспільстві та зниження ризику для здоров'я людини є імунізація домашньої птиці проти вірусу H5N1 або швидке знищення птиці, в якої присутня підозра на носійство вірусу ВППГ H5N1 з подальшою дезінфекцію забрудненого навколишнього середовища. Найбільш ефективним способом запобігання вірусної інфекції ВППГ H5N1 є мінімізувати ризик інфікування вірусом, уникаючи прямого та тісного контакту з хворими або мертвими домашніми птахами в країнах, де розповсюджена інфекція ВППГ H5N1.

ВООЗ та національні органи охорони здоров'я не рекомендують здійснювати подорожі до країн, де розповсюджена інфекція ВППГ H5N1. Також рекомендується уникати контакту з домашньою птицею, в якої наявна підозра на зараження вірусом ВППГ H5N1, тваринами на продовольчих ринках у країнах, де розповсюджена інфекція ВППГ H5N1, а також будь-яких поверхонь, ймовірно забруднених послідом домашньої птиці або інших тварин, у яких наявна підозра на зараження вірусом ВППГ H5N1.[17]

Вакцини проти грипу А (H5N1) були визнані безпечними та імуногенними.[67][68][69] У світі, зокрема у Європі та США, зареєстровано різноманітні вакцини, призначені для застосування серед дітей і дорослих у випадках пандемії. У США створено державний резерв, який можна використати у разі, якщо вірус почне легко розповсюджуватися серед людей.[70] ВООЗ має дані щодо розробки та доступності експериментальних вакцин.

WHO: candidate vaccine viruses and potency testing reagents for influenza A (H5N1) external link opens in a new window

Медичним працівникам, які працюють у ендемічних країнах, рекомендується отримувати щорічне щеплення від сезонного грипу для зменшення ризику внутрішньолікарняної передачі вірусу сезонного грипу в медичних установах. Профілактика сезонного грипу серед людей, які можуть мати контакт з вірусом H5N1, може також зменшити теоретичний ризик зараження коінфекцією з сезонним грипом вірусу А та вірусом ВППГ H5N1 і вірусної рекомбінаціі (тобто ситуації, яка може спричинити виникнення потенційного пандемічного штаму вірусу).

Більшість органів охорони здоров'я вважають непотрібним застосування противірусної хіміопрофілактики, зокрема, преоральне застосування озельтамівіру або інгаляцій занамівіру як первинної профілактики, у разі, якщо використовуються запобіжні заходи індивідуального захисту та епіднагляду.

Для уповільнення поширення інфекції рекомендовано застосовувати стандартні засоби індивідуального захисту (як-от ізоляція у домашніх умовах, правила гігієни дихання, гігієна рук); утім, під час пандемії можуть бути рекомендовані додаткові заходи, зокрема:[71]

  • Добровільний домашній карантин

  • Використання масок для обличчя хворими особами (або ж здоровими)

  • Закриття шкіл, університетів або дитячих закладів

  • Заходи соціального дистанціювання (наприклад, щодо робочих місць, масових зібрань)

  • Заходи з очищення поверхонь у приміщеннях.

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності