Етіологія

У більшості випадків причиною гострого бронхіту є вірусна інфекція. Найбільш поширеними вірусами, які спричиняють розвиток гострого бронхіту, є ті самі віруси, що викликають інфекції верхніх дихальних шляхів, зокрема, коронавірус, риновірус, респіраторно-синцитіальний вірус і аденовірус. У пацієнтів із гострим бронхітом серед деяких молодших груп військових новобранців і студентів були виділені інші збудники, як-от Chlamydia pneumoniae та Mycoplasma pneumoniae. Разом з тим, ці патогенні мікроорганізми було виділено лише у незначної кількості пацієнтів із гострим бронхітом, а також до кінця не з’ясовано, чи дійсно ці збудники спричиняють симптоми. Невизначеність ролі цих мікроорганізмів підтверджується дослідженням, що виявило мікоплазму у групи пацієнтів із гострим бронхітом, але показано, що лікування цих пацієнтів антибіотиками з групи макролідів не дозволило пришвидшити одужання порівняно з пацієнтами без мікоплазми, яких лікували такими самими антибіотиками.[5]Bordetella bronchiseptica можна виявити у рідкісних випадках, але на сьогодні про неї повідомлялося лише у осіб з ослабленим імунітетом.[6]

Патофізіологія

Симптоми гострого бронхіту виникають внаслідок гострого запалення бронхіальної стінки, що призводить до збільшеного утворення слизу, а також набряку бронхів. Внаслідок цього виникає продуктивний кашель, який є основною ознакою інфекції нижніх дихальних шляхів. Якщо інфекція може пройти через декілька днів, то репаративні процеси у бронхіальній стінці можуть тривати протягом декількох тижнів. Під час репаративного періоду пацієнти продовжуватимуть кашляти. Дослідження функції легень у пацієнтів з гострим бронхітом виявляють бронхообструкцію, подібну до такої при астмі. Коли симптоми гострого бронхіту стають менш вираженими, показники функції легень знаходяться у межах норми.

Половина пацієнтів з гострим бронхітом продовжує кашляти протягом >2 тижнів.[2] У 25% пацієнтів кашель може тривати >1 місяця. Цей стан отримав назву постбронхітичний синдром. Цей період, ймовірно, відображає відновлення бронхіальної стінки після закінчення гострого інфекційного процесу.

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності