Procedural videos
Введення жіночого уретрального катетера: анімована демонстрація
Необхідне обладнання
Латексний або силіконовий катетер Фолея (14 одиниць за шкалою Шар’єра для загального використання; залежно від ситуації можуть знадобитися розміри від 12 до 24 одиниць за шкалою Шар’єра)
Стерильна серветка
Стерильний паперовий рушник (бажано перфорований)
Стерильні рукавички
Пластиковий фартух
Стерильний горщик
Ниркоподібний лоток
Шприц 10 мл, наповнений 10 мл стерильної води (НЕ сольового розчину)
Змащувальний анестезивний гель (наприклад, лігнокаїновий гель) у попередньо заповненому шприці 10 мл
Тампони і сольовий розчин (не хлоргексидин чи інший очищувальний розчин, оскільки такі розчини можуть подразнювати шкіру).
Протипоказання
Не слід виконувати уретральну катетеризацію після травми органів таза, особливо в разі підозри на пошкодження уретри, що може супроводжувати, наприклад, перелом таза. У пацієнтів із пошкодженням уретри є ризик того, що катетер може пройти крізь уретру в навколишні тканини. У таких пацієнтів перед здійсненням спроби катетеризації слід виконати візуалізацію уретри.
Після двох чи більше невдалих спроб ввести уретральний катетер слід звернутися по допомогу до більш досвідченого лікаря. Може знадобитися катетер з вигнутим кінцем, катетер меншого чи більшого розміру або триходовий іригаційний катетер.
Якщо пацієнт дієздатний і відмовляється від уретральної катетеризації після встановлення контакту і розуміння, не слід проводити цю процедуру проти його волі.
Показання
Гостра затримка сечовипускання
Периопераційний збір сечі (наприклад, пацієнтам, в яких проводять хірургічне втручання на черевній порожнині, завжди потрібна катетеризація, оскільки важливо повністю спорожнити сечовий міхур; повний сечовий міхур зумовлює ризик його випадкового розрізу під час операції)
Точне вимірювання діурезу пацієнтів у гострому або критичному стані
Повторне введення уретрального катетера на тривалий час
Хронічна обструкція сечового міхура та нейрогенний сечовий міхур
Іригація або інстиляція сечового міхура.
Пацієнти з нетриманням сечі та обмеженням мобільності можуть потребувати катетеризації, однак ці ознаки не є прямими показаннями. Потрібно порівняти ризик інфекції та зручність катетера.
Ускладнення
Невдала спроба ввести катетер: слід звернутися по допомогу до більш досвідченого лікаря
Інфекція сечовивідних шляхів: видалити катетер і призначити антибіотики відповідно до місцевих положень
Кровотеча: незначна кровотеча є поширеним явищем, зазвичай вона припиняється спонтанно; у разі більш вираженої уретральної кровотечі слід звернутися за порадою до більш досвідченого лікаря
Блокування катетера: може статися через згустки або інші часточки. За допомогою аспірації або промивання катетера стерильною водою можна очистити просвіт; утім, може знадобитися повторне встановлення. У разі гематурії та затримки згустків слід провести іригацію за допомогою триходового катетера та звернутися до бригади урологів.
Подальший догляд
На відміну від катетеризації пацієнтів-чоловіків, неправильне введення катетера у жінок є поширеним явищем, оскільки зовнішній отвір уретри розташований дуже близько до вагінального отвору. Надзвичайно важливо впевнитися у проходженні сечі, перш ніж роздувати балон. Витікання сечі є підтвердженням того, що кінчик катетера міститься у сечовому міхурі. Якщо сеча не проходить, не слід роздувати балон, оскільки кінчик, а отже і балон, може міститися в уретрі. Роздування балона у цьому разі може призвести до пошкодження уретри.
Документація:
Необхідно чітко зазначити у документах, що пацієнт надав свою згоду. Також слід вказати об’єм стерильної води, яку було введено у балон, та об’єм залишкової сечі, а також будь-які ускладнення, що виникли під час процедури. Також може бут доцільним вказати у документах колір та об’єм виробленої сечі.
Катетер-балон:
Після успішного розміщення катетера переконайтеся в тому, що він належним чином виводить сечу, а також у тому, що застосовано правильний тип сечового катетера-балона.
Для вимірювання точного погодинного об’єму сечі може знадобитися урометр
У пацієнтів, які самостійно пересуваються, можна використовувати різноманітні сечоприймачі на ногах.
Видалення:
Коли потреби у використанні катетера пацієнт більше немає, катетер слід видалити у найкоротший термін для уникнення інфекції. Перш ніж видалити катетер, слід здути балон.