Дослідження

Першочергові дослідження

Дослідження
Результат
Дослідження

За можливості рекомендується визначати усім пацієнтам із можливим загостренням. Визначається при оцінці вітальних функцій. Під час загострення SpO2 часто знижується порівняно зі звичайним рівнем у пацієнта, а при рівні <90% призначається підтримка киснем та визначення артеріального газового складу крові.

Результат

знижується порівняно зі звичайним рівнем у пацієнта

Дослідження
Результат
Дослідження

Призначається рідко; головна мета - виключити альтернативний діагноз. Рентген ОГК призначається людям із захворюванням середнього і тяжкого ступеня, а також тоді, коли підозрюється пневмонія чи інше можливе захворювання (напр., пневмоторакс, застійна серцева недостатність, плевральний випіт).

Результат

перерозтягнення, сплощення діафрагми, збільшення загрудинного простору, булли та маленьке, вертикально розташоване серце

Дослідження
Результат
Дослідження

У людей із ХОЗЛ часто бувають серцево-судинні захворювання.[179] В той же час, за наявності значного відчуття стиснення у грудях або іншого дискомфорту в грудній клітці потрібно подумати про інфаркт міокарду або пневмоторакс. У пацієнтів із ХОЗЛ вищий ризик розвитку серцевої ішемії та/або аритмій, що також може викликати задишку.


Як провести анімовану демонстрацію ЕКГЯк провести анімовану демонстрацію ЕКГ

Результат

може виявлятися розширення правих відділів серця, аритмія, ішемія

Дослідження
Результат
Дослідження

Визначення газового складу артеріальної  крові (ABG) призначають людям із загостренням ХОЗЛ середнього і важкого ступеня, щоб виявити хронічну гіперкапнію та оцінити гострий респіраторний ацидоз. Дуже важливе порівняння результатів із попереднім, вихідним ABG пацієнта (якщо це можливо). Гострий респіраторний ацидоз може бути ознакою дихальної недостатності, яка розвивається. Газовий склад венозної крові не відповідає газовому складу артеріальної крові.[180]

PaO2 <60 мм рт.ст. вказує на потенційну дихальну недостатність. PaO2 <50 мм рт.ст., PaCO2 ≥45 мм рт.ст., or pH <7,35 вказує на потенційно небезпечне для життя захворювання, яке потребує інтенсивної терапії та проведення штучної вентиляції легень.[181]

Результат

респіраторний ацидоз та компенсаторний метаболічний алкалоз

Дослідження
Результат
Дослідження

Призначається пацієнтам із загостренням середнього та тяжкого ступеня для пошуку порушень, що можуть вказувати на інші захворювання, такі як інфекція чи анемія.

Результат

може бути підвищення гематокриту, підвищення лейкоцитів чи анемія

Дослідження
Результат
Дослідження

Призначається пацієнтам із загостренням середнього та тяжкого ступеня. Результат, що виходить за межі норми, може вказувати на додаткові порушення здоров’я. Пацієнти із загостренням ХОЗЛ можуть пити менше рідини, внаслідок чого може розвинутися зневоднення.

Результат

зазвичай в нормі

Допоміжні дослідження

Дослідження
Результат
Дослідження

При тяжкому захворюванні, коли пацієнт госпіталізується, потрібно виконати бактеріологічне дослідження і забарвлення мазка мокротиння за Грамом, щоб оцінити наявність потенційних бактеріальних патогенів, які можуть посилювати загострення.

Результат

може виявити бактеріальну інфекцію

Дослідження
Результат
Дослідження

При тяжкому захворюванні, коли пацієнт госпіталізується, потрібно, за можливості, провести визначення респіраторних вірусів - як для виявлення будь-якого збудника, що піддається лікуванню (напр., грипу), так і для визначення потреби в додаткових засобах захисту для виконання інфекційного контролю (у випадку госпіталізації).

Результат

може підтвердити наявність вірусної інфекції

Дослідження
Результат
Дослідження

Підвищення серцевих тропонінів може бути наслідком нерозпізнаного через загострення ХОЗЛ ураження міокарду. Підвищення рівня тропоніну пов’язується зі зростанням рівня смертності.[182]

Результат

в межах норми, якщо немає пошкодження міокарду

Дослідження
Результат
Дослідження

Може виявитися корисним для виключення альтернативного діагнозу, особливо легеневої емболії, якщо діагноз і ступінь дихальної недостатності викликають сумніви після рутинного рентгену ОГК.

Результат

в межах норми, якщо у пацієнта немає пневмонії, плеврального випоту, злоякісного новоутворення чи легеневої емболії

Новітні дослідження

Дослідження
Результат
Дослідження

Виявляється як перспективний біомаркер для діагностики бактеріальних інфекцій, оскільки його рівень має тенденцію до підвищення за тяжких бактеріальних інфекцій та зниження в разі вірусних інфекцій. Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів схвалило прокальцитонін як тест для призначення відповідної антибіотикотерапії у пацієнтів з гострими інфекціями дихальних шляхів. Кокранівський огляд використання прокальцитоніну для визначення прийняття і тривалості лікування антибіотиками в осіб з гострими інфекціями дихальних шляхів показав, що зазначений тест знижує ризик смертності та приводить до зменшення кількості прийнятих антибіотиків і ризику побічних ефектів, пов’язаних з антибіотиками, в усіх пацієнтів, зокрема із загостренням ХОЗЛ.[175] [ Cochrane Clinical Answers logo ] Подальші дослідження необхідні для встановлення його використання у клінічній практиці.

Результат

може бути підвищена

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності