Основні підходи

Для визначення поняття "загострення ХОЗЛ" є багато схожих пропозицій. Загострення можливо діагностувати у людей із наявним ХОЗЛ в анамнезі, у яких є будь-яка з наступних ознак: погіршення дихальних симптомів та фізіологічного стану;[11] або посилення кашлю, ступеню задишки, та/чи об'єму і характеру мокротиння,[63] особливо якщо ці зміни виникають гостро, не зникають із часом, виходять за межі звичайного щоденного стану і змінюють звичайну потребу пацієнта в медикаментах.[1][172][173][174]

Клінічна картина

Більшість пацієнтів з потенційним загостренням достатньо стабільні, аби бути оглянутими та лікуватися в амбулаторних умовах. Клінічна оцінка повинна визначати наступне: вітальні функції (включаючи SрO2 методом пульсоксиметрії), психічний стан, тяжкість задишки та ступінь обструкції дихальних шляхів, збір анамнезу щодо симптомів, пов’язаних із основними скаргами пацієнта, і оцінку здатності продовжувати самообслуговування вдома. Також потрібно оцінити ризик загострень: люди із тяжкою та дуже тяжкою обструкцією дихальних шляхів, з двома чи більше загостреннями у попередньому році, або госпіталізовані з приводу загострення у попередньому році, мають високий ризик загострень.[1] Пацієнтів потрібно опитати щодо змін їхнього постійного рівня задишки, кашлю, наявності свистячого дихання, продукції мокротиння; характеру мокротиння; наявності лихоманки; будь-яких інших осередкових ускладнень (напр., болю в грудях, ознак/симптомів інфекції верхніх дихальних шляхів, сильного серцебиття, переднепритомного стану або набряків нижніх кінцівок); так само як розуміння пацієнтом своєї поточної схеми лікування ХОЗЛ та її притримання, включаючи використання додаткового кисню, та будь-які зміни у потребі використання інгалятора. При огляді, аускультації можна виявити свистяче дихання, і важливо звертати увагу на ознаки дихальної недостатності (напр., тахіпное, участь додаткової дихальної мускулатури, ретракції грудної клітки, парадоксальні рухи живота та/або ціаноз), та/або ознаки легеневого серця, гемодинамічної нестабільності, чи погіршення психічного стану.

Лабораторні та візуалізаційні дослідження

Діагностичні тести застосовуються в осіб із загостреннями середнього та тяжкого ступеня. Можна виявити наступні порушення (і не тільки): нестабільність вітальних функцій, тяжкі симптоми, або низька SpO2 при пульсоксиметрії, докази дихальної недостатності або зміни психічного стану (напр., дезорієнтація, летаргія, кома). Якщо діагноз загострення одразу не вдається установити, використовують діагностичні тести.

Діагностичні тести для людей із загостреннями середнього і тяжкого ступеня можуть включати:

  • Пульсоксиметрія

  • Рентгенографія грудної клітки

  • ЕКГ

  • дослідження газового складу крові

  • ЗАК плюс тромбоцити

  • Електроліти

  • Креатинін

  • Сечовину

  • Аналіз мокротиння

При тяжкому захворюванні потрібно провести дослідження мазка мокротиння за Грамом та бактеріологічне дослідження, і якщо показана і можлива госпіталізація, необхідно виконати тести на респіраторні віруси, аби запобігти внутрішньолікарняному поширенню збудників (напр., грипу, респіраторно-синцитіального вірусу та вірусу парагрипу).

Новітні дослідження

Прокальцитонін виявляється перспективним біомаркером для діагностики бактеріальних інфекцій, оскільки його рівень має тенденцію до підвищення за тяжких бактеріальних інфекцій та зниження за вірусних інфекцій. Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів схвалило прокальцитонін як тест для призначення відповідної антибіотикотерапії у пацієнтів з гострими інфекціями дихальних шляхів. Кокранівський огляд використання прокальцитоніну для визначення початку і тривалості лікування антибіотиками в осіб з гострими інфекціями дихальних шляхів показав, що зазначений тест знижує ризик смертності та приводить до зменшення кількості прийнятих антибіотиків і ризику побічних ефектів, пов’язаних з антибіотиками, в усіх пацієнтів, зокрема із загостренням ХОЗЛ.[175] [ Cochrane Clinical Answers logo ] Подальші дослідження необхідні для встановлення його використання у клінічній практиці.


Як провести анімовану демонстрацію ЕКГЯк провести анімовану демонстрацію ЕКГ

Анімована демонстрація пункції радіальної артеріїАнімована демонстрація пункції радіальної артерії

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності