Первинна профілактика

Уникнення тютюнового диму (як активними, так і пасивними заходами) і токсичних парів є надзвичайно важливим у первинній профілактиці ХОЗЛ. Всім курцям слід пропонувати заходи, спрямовані на припинення тютюнопаління, включаючи фармакотерапію та консультування. Також відмова від куріння може асоціюватися з незначними короткотерміновими побічними ефектами, такими як набір ваги і закрепи, але її довготривалі переваги є беззаперечними.[21] Якщо хвороба спричинена професійними впливами, то первинна профілактика досягається усуненням чи зменшенням дії шкідливих чинників на робочому місці.

Вторинна профілактика

Для всіх пацієнтів із серцево-легеневими захворюваннями, зокремпа ХОЗЛ, дуже рекомендована вакцинація від вірусу грипу та Streptococcus pneumoniae.

В деяких пацієнтів для профілактики чи лікування остеопорозу може бути необхідним прийом препаратів кальцію, особливо в жінок похилого віку та тих, хто довгостроково отримує кортикостероїдну терапію. Для оцінки прогресу даного стану проводять сканування щільності кісток.

Існують суперечливі дані щодо антибіотикопрофілактики. Для зниження ризику загострень може розглядатися доцільність застосування антибіотикопрофілактики, наприклад, макролідами.[176][177] В той час, як останні гайдлайни поки що не виступають на захист антибіотикопрофілактики, результати дослідження MACRO вказують, що азитроміцин знижує ризик загострень в пацієнтів з ХОЗЛ. Слід враховувати, що при прийомі препарату протягом 1 року, найбільш значимим побічним ефектом було зниження слуху.[178] Докази A Вважається, що терапія азитроміцином найбільш ефективна в попередженні загострень, з більшою ефективністю в людей похилого віку та на початкових стадіях згідно Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD). Незначні докази переваг лікування побачені у курців.[146]

Фізична активність рекомендована для всіх пацієнтів з ХОЗЛ.[1]

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності