Ускладнення

Ускладнення table
УскладненняЧасові межіЙмовірність

легеневе серце

віддаленівисока

Легеневе серце - це недостатність правих відділів серця, вторинна до довготриваючого ХОЗЛ. Вона спричинена хронічною гіпоксією та наступною вазоконстрикцією легеневої судинної сітки, що спричиняє легеневу гіпертензію та недостатність правих відділів серця.

Ознаками легеневого серця є вибухання вен шиї, акцент 2 тону над легеневою артерією, набряки нижніх кінцівок та гепатомегалія.

Основою лікування є тривала оксигенотерапія. Виправданим є розсудливе використання діуретиків.[173]

рецидивуюча пневмонія

варіабельнівисока

Рецидивуюча пневмонія - поширене ускладнення ХОЗЛ і часта причина загострень ХОЗЛ. Причиною може бути як вірусна, так і бактеріальна інфекція.

Хронічний кашель і пошкодження дихальних шляхів, запалення, порушення функції війчастого епітелію і бактеріальна колонізація ймовірно є причинами підвищення вразливості до інфекції. Використання інгаляційних кортикостероїдів тривалої дії також асоціюється з підвищенням ризику пневмонії у пацієнтів з ХОЗЛ.[170][171]

Антибіотикотерапія показала певні переваги.[172] Зазвичай лікування триває від 7 до 14 днів. Обов’язковим є включення Haemophilus influenzae та Streptococcus pneumoniae до спектру дії препаратів. Для пацієнтів із ХОЗЛ дуже рекомендована вакцинація від Streptococcus pneumoniae.

депресія

варіабельнівисока

Депресія є поширеним наслідком ХОЗЛ. При виникненні будь-яких змін настрою, може бути необхідним звернення до психіатра.

пневмоторакс

варіабельнісередня

Виникає внаслідок пошкодження легеневої паренхіми утворенням субплевральних булл і їх розривів. Спонтанний пневмоторакс дуже поширений при хронічному сильному кашлі чи травмі грудної клітки, і може загрожувати життю.

Необхідний високий рівень підозри для попереднього встановлення діагнозу. Підтверджують діагноз за допомогою рентгенографії або КТ грудної клітки. com.bmj.content.model.Caption@71c72de7[Figure caption and citation for the preceding image starts]: КТ органів грудної порожнини: тяжкі зміни при ХОЗЛ з правобічним пневмотораксомЗ колекції Manoochehr Abadian Sharifabad, MD [Citation ends].

В невеликій кількості випадків достатнім може бути консервативне лікування. В тяжких випадках необхідне дренування плевральної порожнини для попередження напруженого пневмотораксу і гемодинамічної нестабільності. В разі рецидивування пневмотораксу, доцільне хірургічне втручання, зокрема торакоскопічний відеоасистований плевродез та буллектомія.

дихальна недостатність

варіабельнісередня

Дослідження, яке охопило велику кількість пацієнтів з гострою дихальною недостатністю при ХОЗЛ, повідомило про внутрішньогоспітальну летальність на рівні 17-49%.[169] Терапія включає неінвазивну вентиляцію з позитивним тиском та/або штучну вентиляцію легень.

анемія

варіабельнісередня

Анемія зустрічається частіше, ніж вважалося до цього, і вражає майже 25% пацієнтів з ХОЗЛ.[174] Низький гематокрит у пацієнтів з ХОЗЛ, отримуючих довготривалу оксигенотерапію, є поганим прогностичним фактором.[175]

поліцитемія

варіабельнісередня

На фоні артеріальної гіпоксемії може розвинутися вторинна поліцитемія, особливо у курців з тривалим стажем. Її констатують при гематокриті >55%. Часто ці пацієнти додатково потребують кисневої підтримки вдома.

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності