Клінічний випадок

Клінічний випадок #1

66-річний чоловік з анамнезом тютюнопаління, одна пачка в день протягом 47 років, скаржиться на прогресуючу задишку та хронічний продуктивний кашель з відходженням жовтої мокроти протягом останніх 2 років. При його фізикальному огляді виявлено кахектичний стан, помірну дихальну недостатність, особливо після ходьби до оглядової кімнати та задишку з видихом через зімкнуті губи. Шийні вени пацієнта дещо вибухають. Грудна клітка бочкоподібна з двобічно ослабленим диханням та помірними свистячими хрипами на вдиху та видиху. Обстеження серця та органів черевної порожнини в межах норми. На нижніх кінцівках спостерігається пастозність з позитивною пальцевою пробою.

Клінічний випадок #2

56-річна жінка з тютюнопалінням в анамнезі звернулася до сімейного лікаря зі скаргами на задишку і кашель протягом кількох днів. Її симптоми розпочалися 3 дні тому з нежиті. Пацієнтка відмічає хронічний ранковий продуктивний кашель з відходженням білої мокроти, який посилився за останні 2 дні. Подібні епізоди траплялися кожної зими протягом останніх 4 років. Вона курить 1-2 пачки сигарет в день протягом 40 років та продовжує тютюнопаління. Пацієнтка заперечує кровохаркання, гарячку, втрату ваги та полегшення стану після прийому безрецептурних протикашльових ліків.

Інші прояви

Інші симптоми включають втрату ваги, кровохаркання та ранкових головний біль, спричинений гіперкапнією. Фізикальний огляд може виявити гіпоксію, залучення додаткової дихальної мускулатури, парадоксальні рухи ребер, приглушені тони серця, набряк нижніх кінцівок, гепатомегалію вторинну до легеневого серця та астериксис, спричинений гіперкапнією. Захворювання може маніфестувати ознаками та симптомами ускладнень ХОЗЛ. Вони включають тяжку задишку, тяжке ослаблення дихання, біль в грудній клітці, спричинений загостренням ХОЗЛ або спонтанним пневмотораксом.[3][4] У пацієнтів із ХОЗЛ часто спостерігають інші супутні стани, зокрема серцево-судинні захворювання,[5] дисфункції скелетної мускулатури, метаболічний синдром і цукровий діабет, остеопороз, депресію, рак легень, гастроезофагеальну рефлюксну хворобу, бронхоектазію і синдром обструктивного апное сну.[1]

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності