Диференційний діагноз

ОЗНАКИ / СИМПТОМИ
ДОСЛІДЖЕННЯ
ОЗНАКИ / СИМПТОМИ

Пацієнти зазвичай старші від пацієнтів з ДКА і мають діабет 2-го типу. До групи високого ризику належать жителі установ для літніх людей, що споживають недостатньо рідини.

Симптоми розвиваються непомітно, протягом кількох днів–тижнів.

Частіше спостерігається сопор та кома. Також виявляють вогнищеві неврологічні симптоми (геміанопію і геміпарез) та судоми. Судоми можуть бути домінуючим клінічним проявом.[1]

ДОСЛІДЖЕННЯ

Рівень глюкози сироватки крові >33,3 ммоль/л (>600 мг/дл). Осмоляльність сироватки крові зазвичай становить >320 ммоль/кг (>320 мосм/кг).

Визначення кетонових тіл у сечі: норма або слабкопозитивний результат. Визначення кетонових тіл у сироватці: негативний результат.

Аніонна різниця може бути різною, але зазвичай становить <12 ммоль/л (<12 мекв/л).

Загальний дефіцит хлоридів становить 5–15 ммоль/кг (5–15 мекв/кг).

ГАК: рН артеріальної крові зазвичай >7,30, тоді як у разі ДКА він коливається у межах 7,00–7,30. Концентрація бікарбонатів артеріальної крові >15 ммоль/л (>15 мекв/л).

ОЗНАКИ / СИМПТОМИ
ДОСЛІДЖЕННЯ
ОЗНАКИ / СИМПТОМИ

Клінічна картина така ж, як і в разі ДКА. У разі класичного лактат-ацидозу рівень глюкози і кетонових тіл у сироватці крові мають бути нормальними, а концентрація лактату в сироватці має бути підвищеною.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Рівень лактату сироватки >5 ммоль/л.[1]

ОЗНАКИ / СИМПТОМИ
ДОСЛІДЖЕННЯ
ОЗНАКИ / СИМПТОМИ

Причиною кетозу в разі голодування є недостатність вуглеводів у організмі, що призводить до фізіологічно зумовленого ліполізу й утворення кетонів, аби забезпечити м’язи енергією.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Рівень глюкози в крові зазвичай нормальний. Попри велику кількість кетонових тіл у сечі, у крові їхній рівень підвищується рідко. Значення рН артеріальної крові нормальне, аніонної різниці – трохи підвищений.[1]

ОЗНАКИ / СИМПТОМИ
ДОСЛІДЖЕННЯ
ОЗНАКИ / СИМПТОМИ

Зазвичай це особи з тривалими розладами, зумовленими вживанням алкоголю, для яких основним джерелом калорій протягом кількох днів–тижнів був етанол. Кетоацидоз виникає, коли з якоїсь причини рівень споживання алкоголю і, відповідно, калорій зменшується.

ДОСЛІДЖЕННЯ

У разі ізольованого алкогольного кетоацидозу метаболічний ацидоз зазвичай легкий або помірний. Значення аніонної різниці підвищене. У сироватці крові та сечі завжди виявляють кетонові тіла. Іноді рівень алкоголю в крові неможливо визначити, при цьому в пацієнта може бути гіпоглікемія.[1]

ОЗНАКИ / СИМПТОМИ
ДОСЛІДЖЕННЯ
ОЗНАКИ / СИМПТОМИ

Для диференційної діагностики можна використати дані анамнезу та лабораторних досліджень. Отруєння саліцилатами викликає метаболічний ацидоз з аніонною різницею, зазвичай у формі респіраторного алкалозу.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Рівень глюкози у плазмі нормальний або низький, результати досліджень на кетонові тіла – негативні, осмоляльність – нормальна, а результати досліджень на саліцилати в крові та/або сечі – позитивні. Слід зазначити, що саліцилати можуть бути причиною хибнопозитивних або хибнонегативних результатів у разі визначення глюкози в сечі.[1]

ОЗНАКИ / СИМПТОМИ
ДОСЛІДЖЕННЯ
ОЗНАКИ / СИМПТОМИ

Метанол і етиленгліколь також сприяють розвитку метаболічного ацидозу з аніонною різницею, за якого немає гіперглікемії та кетонових тіл.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Підвищені рівні метанолу/етиленгліколю в сироватці крові. Вони можуть бути причиною підвищених показників осмоляльності сироватки.[1]

ОЗНАКИ / СИМПТОМИ
ДОСЛІДЖЕННЯ
ОЗНАКИ / СИМПТОМИ

Для цього стану характерне помірне підвищення рівнів сечовини та креатиніну сироватки, тоді як рівень глюкози плазми залишається нормальним. Значення рН та аніонної різниці зазвичай трохи відхиляються від норми.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Рівень сечовини підвищений і зазвичай становить >71,4 ммоль/л (>200 мг/дл), а рівень креатиніну – теж підвищений і становить >884 мкмоль/л (>10 мг/дл).[1]

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності