Кальцій є критично важливим катіоном, який бере участь у клітинному транспорті, функціонуванні мембрани та кістковому метаболізмі. Гіперкальціємія або системний надлишок кальцію, порушує функцію збудливих мембран, що призводить до слабкості скелетних м’язів та гладенької мускулатури шлунково-кишкового тракту. Вплив на серцевий м’яз охоплює вкорочення інтервалу QT та підвищення ризику серцевого нападу за дуже високих рівнів кальцію. Неврологічні прояви охоплюють депресію, дратівливість, а за досить високих рівнів – кому. Гіперкальціємія швидко перевищує здатності нирок до реабсорбції кальцію, відповідно, підвищується його рівень у сечі, відбувається комплексоутворення з фосфатами, що призводить до нефролітіазу. Високий рівень кальцію може мати наслідком преципітацію в м’яких тканинах, як-от нирка, при цьому значно порушується їхня функція.[1]Taniegra ED. Hyperparathyroidism. Am Fam Physician. 2004;69:333-339.
http://www.aafp.org/afp/2004/0115/p333.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14765772?tool=bestpractice.com
Шляхом посилення резистентності нирок до вазопресину гіперкальціємія спричиняє також дегідратацію, що призводить до нефрогенного нецукрового діабету. Дегідратація, в свою чергу, призводить до подальшого підвищення концентрації кальцію в плазмі.
Патофізіологія
Розчинність фосфатів тісно пов’язана з кальцієм. Кожен фактор, який спричиняє підвищення фосфатів, наприклад, ниркова недостатність, буде призводити до зниження рівня іонізованого кальцію. Крім того, кальцій поглинається з ефективністю близько 10% і абсорбція залежить від вітаміну D. Вітамін D₃ або надходить з їжею, або синтезується з попередників холестерину під впливом сонячного проміння у шкірі. Вітамін D₃ утворюється в шкірі шляхом взаємодії попередників холестерину з ультрафіолетовим світлом із довжиною хвилі В, реакція відбувається, коли сонячне світло потрапляє на шкіру. Споживання з їжею зазвичай незначне, окрім арктичного населення, яке споживає велику кількість вітаміну D₃ під час вживання в їжу жирної риби та ссавців. Вітамін D₃ перетворюється на 25-гідрокси метаболіт в печінці, а друге гідроксилювання до кальцитріолу або 1,25-дигідрокси вітаміну D3 відбувається в паренхімі нирок. Лише близько 1% від сумарної кількості кальцію в організмі перебуває у позаклітинній рідині, а решта – в кістках та внутрішньоклітинно.[2]Vieth R. Vitamin D supplementation, 25-hydroxyvitamin D concentrations, and safety. Am J Clin Nutr. 1999;69:842-856.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10232622?tool=bestpractice.com
Близько половини циркулюючого кальцію пов’язано з білком, а решта залишається іонізованим та становить, відповідно, фізіологічно активну фракцію. Рівні кальцію чітко регулюються паратгормоном, який виробляється прищитоподібними залозами, коли рівень іонізованого кальцію сприймається як низький. Коли рівень кальцію сприймається як високий, прищитоподібні залози припиняють виробляти паратгормон. Тирокальцитонін із «с»-клітин щитоподібної залози також може знижувати рівень кальцію, але цей контроль менш значущий. Паратгормон підвищує рівень кальцію за рахунок посилення метаболізму вітамінів у нирках, стимуляції резорбції кісток і збільшення виділення фосфатів нирками.
Симптоми та ознаки
Гіперкальціємія може бути легкою і не спричиняти симптомів. В анамнезі також можна виявити симптоми високого рівня кальцію, такі як ниркові камені, типові для гіперпаратиреозу, або летаргію, втомлюваність, сплутаність свідомості, депресію, дратівливість, закреп та поліурію чи полідипсію. Хронічні симптоми більш властиві для гіперпаратиреозу, в той час як більш гострий початок симптомів свідчить про малігнізацію.
При легкій гіперкальціємії може не бути потреби у втручаннях, окрім як моніторингу ускладнень.[3]Bilezikian JP, Potts JT Jr, Fuleihan G el-H, et al. Summary statement from a workshop on asymptomatic primary hyperparathyroidism: a perspective for the 21st century. J Clin Endocrinol Metab. 2002;87:5353-5361.
https://academic.oup.com/jcem/article-lookup/doi/10.1210/jc.2002-021370
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12466320?tool=bestpractice.com
[4]Eigelberger MS, Cheah WK, Ituarte PH, et al. The NIH criteria for parathyroidectomy in asymptomatic primary hyperparathyroidism: are they too limited? Ann Surg. 2004;239:528-535.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1356258/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15024314?tool=bestpractice.com
Підвищений рівень кальцію може вимагати певних заходів для профілактики ускладнень, таких як остеопороз. Симптоми або наслідки тяжкої гіперкальціємії можуть являти собою катастрофічний невідкладний стан, спричинений електролітним дисбалансом, який вимагає негайного розпізнавання та ургентних дій для попередження смерті.