Дата останнього перегляду: 3 Лютий 2021
Дата останнього оновлення: 22 Черв 2018

Вступ

Cтан
Опис

Підозрюється у пацієнтів з анамнезом тютюнопаління, впливу професійних/середовищних факторів ризику, або з наявністю індивідуального чи сімейного анамнезу хронічних легеневих захворювань. Проявляється прогресивною задишкою, свистячими хрипами, кашлем та виділенням мокротиння. Лікування включає відмову від куріння, бронхолітики та кортикостероїди. Довготривала киснева терапія покращує виживання при тяжкому перебігу ХОЗЛ.

Загострення ХОЗЛ може бути як дуже слабко вираженим, так і тяжким, загрозливим для життя, та зазвичай провокується бактеріальними чи вірусними патогенами, полютантами або зміною температури та вологості. Ці загострення можуть проявлятися гострим початком, безперервним погіршенням респіраторних симптомів пацієнта, функції легень, функціонального стану та якості життя.[2][3][4][5][6] Загострення мають схильність до більшої частоти та більш тяжкого перебігу при прогресуванні ХОЗЛ[7][8] та можуть самі прискорювати прогресування ХОЗЛ.[9] Додатково до типового лікування, яке використовується при ХОЗЛ, було виявлено користь антибіотиків для усунення загострень,[10] і вони рекомендовані для лікування пацієнтів, у яких бактеріальний агент виступає тригером захворювання.[2]

Відмова від куріння є важливою частиною попередження та лікування ХОЗЛ.

Дефіцит альфа-1-антитрипсину

Генетичне порушення, при якому уражені особи мають нестачу ефективної активності специфічного інгібітора протеаз альфа-1-антитрипсину (AAT). Цей фермент відповідає за нейтралізацію нейтрофільної еластази, а отже, попереджає запальне пошкодження тканини легень.[11][12] Дефіцит AAT зазвичай проявляється у курців раннім виникненням емфіземи. Проте, люди, які не курять, також можуть бути уражені, у той час коли у деяких курців захворювання може і не проявитися.

Діагностичні тести, такі як спірометрія та інші легеневі функціональні проби, рентгенографія та КТ грудної клітки, аналіз газового складу артеріальної крові допомагають підтвердити ХОЗЛ та виключити інші діагнози.

Кашель є типовим початковим симптомом ХОЗЛ: частий, ранковий кашель, який може стати постійним при прогресуванні захворювання. Зазвичай він продуктивний, а характер мокротиння може змінюватися залежно від загострень чи приєднання інфекції.

Розробники

BMJ Publishing Group

Розкриття інформації

This overview has been compiled using the information in existing sub-topics.

Використання цього контенту підпадає під нашу відмову від відповідальності